Miliony eur na účtech. Bulharsko zablokovalo peníze venezuelskému státnímu ropnému gigantovi PDVSA

Bulharsko ve středu zablokovalo několik transakcí na bankovních účtech, na něž venezuelská státní ropná společnost PDVSA poslala miliony eur. Opatření souvisí s americkými sankcemi uvalenými na tuto firmu s cílem odstřihnout režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura od devizových příjmů z prodeje ropy. Bulharská prokuratura případ vyšetřuje pro podezření na praní špinavých peněz.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharsko ve středu zablokovalo několik transakcí na bankovních účtech, na něž venezuelská státní ropná společnost PDVSA poslala miliony eur | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Na základě informací poskytnutých Spojenými státy prověřují bulharské tajné služby několik takzvaných svěřeneckých účtů v jedné nejmenované místní bance, řekl nejvyšší bulharský žalobce Sotir Cacarov po schůzce s americkým velvyslancem v Sofii Erikem Rubinem.

Nejsi pro vládu, nebudeš žít normálně, popisují Venezuelané důvody emigrace. Nový život začali v Česku

Číst článek

„Zjistili jsme, že se uskutečňovaly převody peněz z Venezuely, konkrétně z venezuelské státní ropné společnosti, na tato konta,“ řekl Cacarov. „Byla učiněna veškerá opatření, aby peníze stále uložené na těchto kontech, a není jich malé množství, byla pod naší kontrolou a neopustila zemi na základě falešných důvodů.“

Americké sankce

Na účtech jsou miliony eur, uvedl ředitel bulharské kontrarozvědky DANS Dimitar Georgiev. Prokuratura na základě tohoto případu prověří podobné peněžní převody z Venezuely i v jiných bankách. Poté rozhodne, zda vznese obvinění z praní peněz, řekl Cacarov.

„Naše vláda úzce spolupracuje s Bulharskem a dalšími zeměmi Evropské unie, aby zajistila, že majetek venezuelských lidí nebude rozkraden,“ řekl velvyslanec Rubin.

PDVSA čelí od konce ledna americkým sankcím uvaleným na společnost s cílem odříznout režim prezidenta Nicoláse Madura od devizových příjmů z ropy. Restrikce výrazně snížily export této suroviny do Spojených států a EU. Venezuela má z prodeje ropy zásadní příjmy a její ekonomika se dostala do těžké krize mimo jiné i v souvislosti s poklesem cen této komodity na světových trzích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme