Verdikt Evropského soudu zvyšuje hodnotu Budvaru

Značka Budweiser patří v Evropě pouze Budějovickému Budvaru. Po čtrnáct let trvajícím soudním sporu s americkou skupinou Anheuser-Busch, kterou mezitím ovládl belgický InBev, tak včera rozhodl evropský Soudní dvůr. Po vynesení rozsudku klesla cena akcii Anheuser-Bush InBev o osmdesát eurocentů. Podle analytiků ale spor nebyl hlavním důvodem poklesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budvar - balírna lahví | Foto: Budějovický Budvar

„Pokles akcií Anheuser-Bush trvá už tři dny a nemyslím si, že by hlavním důvodem byl spor s Budvarem. Titul na počátku týdne dosáhl nových maxim, ze kterých lehce koriguje také například kvůli mírně zhoršovaným investičním doporučením vůči celému sektoru. Takže pokles pokračovat může, ale důvodů tam bude více,“ uvedl na Rádiu Česko analytik společnosti Cyrrus, Karel Potměšil.

Proti verdiktu soudu už není odvolání. Přesto mluvčí Anheuser-Busch InBev Marianne Amssomsová podle portálu MarketWatch tvrdí, že se na vlastnických právech Anheuseru nic nemění a rozhodnutí soudu tak na hospodářském výhledu skupiny nic nemění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké výhody přinese verdikt Evropského soudu pro Budvar a jak reagují akcie obou firem? Na Rádiu Česko odpovídal analytik společnosti Cyrrus, Karel Potměšil.

„Anheuser-Bush přišel v zásadě o možnost registrovat značku Budweiser v těch zemích EU, kde má známky registrované Budvar. Takže rozhodnutím soudu sice nic nezískal, ale také nic neztratil. A protože známky v jednotlivých zemích soud konkrétně neřešil, dopad na reálné hospodaření společnosti by neměl být patrný,“ řekl k tomu analytik.

Připomněl, že série soudních rozhodnutí, která byla pro Budvar úspěšná, zvyšuje hodnotu českobudějovické firmy při její privatizaci. A to zejména pro Anheuser, jakožto potenciálního kupce.

„Ten by převzetím Budvaru mohl vyřešit soudní spory, respektive problém, který s Budvarem má. Ale také pro globální konkurenty Anheuseru, kteří by Budvar mohly používat jako nástroj, aby svému konkurentovi škodily,“ uvedl.

Martina Mašková, Roman Chlupatý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme