Věřitelé OKD přijali reorganizační plán. Doly převezme státní firma Prisko

Věřitelé krachujících dolů OKD schválili ve čtvrtek reorganizační plán. Ten počítá s prodejem dolů a dalšího potřebného majetku do rukou státní firmy Prisko a s pokračováním těžby. Jeho přijetí podporovaly také hornické odbory. V případě neschválení plánu hrozil OKD konkurz, zavření dolů a propouštění.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD | Zdroj: Profimedia

Černouhelná společnost OKD by podle reorganizačního plánu měla vložit všechny své doly a provozní majetek do nově založené firmy OKD Nástupnická.

„Bude tam překlopen provozní kapitál a samozřejmě zaměstnanci společnosti,“ popsal už dříve mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Akcie OKD Nástupnická má pak ze sta procent získat státní firma Prisko spravovaná ministerstvem financí. Cena byla stanovena na 80 milionů korun s tím, že už loni Prisko poskytlo OKD 700milionový úvěr, který může firma postupně čerpat na provoz.

Zisk OKD dosáhl v pololetí 2,28 miliardy korun. Věřitelé budou schvalovat reorganizační plán

Číst článek

Reorganizační plán ještě musí schválit insolvenční soud, který kromě stanoviska věřitelů přihlíží i k dalším skutečnostem. Plán mimo jiné musí být v souladu s insolvenčním zákonem a dalšími právními předpisy a schválen může být v případě, že jím není sledován nepoctivý záměr.

Soud pro schválení reorganizačního plánu nemá stanovenou žádnou lhůtu. Poté navíc ještě běží patnáctidenní lhůta pro nabytí právní moci a až po ní je reorganizační plán účinný. Proti rozhodnutí soudu je tak možné se odvolat. Mohou tak učinit například věřitelé, kteří hlasovali proti schválení reorganizačního plánu.

Reorganizačním plánem se doly fakticky oprostí od obřích dluhů, které firmu finančně táhly ke dnu. Zůstanou totiž v původní OKD, která bude prodávat zbylý majetek a povede dál jednání s věřiteli a hlavně soudní spory.

Věřitelé v případě reorganizace mají podle plánu šanci získat ze svých pohledávek zpět 0,35 až 100 procent jejich hodnoty, záleží na ekonomické situaci.

Veolia žaluje OKD. Firma dluží za energie čtvrt miliardy korun, celé faktury nezaplatila už téměř rok

Číst článek

„Nejvíce mě tíží, kolik procent nám potom vrátí z toho, co nám dluží. Dluží nám patnáct milionů,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava ještě před jednáním jeden z věřitelů.  „Pohledávky, které tam máme, jsou podle nás v podstatě nedobytné,“ dodal další.

OKD se dostalo do více než dvoumiliardového provozního zisku. Pokud se z něj tedy podle reorganizačního plánu vydělí zbytková část s 18miliardovými dluhy, tak může fungovat ještě nejméně osm let.

Doly podle insolvenčního správce Lee Loudy postupný útlum těžby zvládnou. „Myslím, že hospodářské výsledky jim teď dávají příležitost, aby se hospodářsky stabilizovaly. Jsou schopny fungovat dál,“ uvedl pro Český rozhlas Ostrava Louda.

Propouštění horníků

V dolech pracuje aktuálně necelých 10 tisíc lidí, horníci se pak propouštění nevyhnou. Už letos v březnu byl uzavřen důl Paskov, z něhož bylo propuštěno nebo dobrovolně odešlo asi tisíc lidí.

Reorganizační plán také počítá s dalším uzavíráním zbylých dolů, a to Darkov a Lazy v roce 2018, ČSA v roce 2021 a poslední ČSM má skončit v roce 2023. Odhaduje se, že jen na dolech Darkov a Lazy přijde o práci asi dva tisíce lidí.

Propouštění tedy bude určitě pokračovat. Nepůjde ale na druhou stranu o nějaký náraz jako v případě konkurzu, kdy by najednou bylo bez práce třeba polovina z nynějších deseti tisíc lidí.

Soudní spory OKD

Největší spor vede OKD, respektive insolvenční správce Lee Louda, se Citibank a BNY Mellon. Jde o dluh ve výši přes 10 miliard korun. Správce ho odmítl uznat a nepřipustil Citibank jako věřitele. Pohledávka banky totiž vznikla ručením OKD za dluhopisy mateřské společnosti NWR, podle Loudy to ale nebylo v souladu se zákonem. Spor je nyní u soudu a na rozhodnutí se zatím čeká.

Sobotka bude vypovídat jako svědek. Soud jej předvolal kvůli privatizaci OKD

Číst článek

Další žalobu pak podalo OKD se správcem přímo na NWR a také na jejího hlavního akcionáře Zdeňka Bakalu. Domáhají se v ní vrácení 24,55 miliardy korun, které údajně z OKD vytáhli neoprávněně v letech 2006 až 2012 a rozdělili si je na přemrštěných dividendách.

Spor se letos rozhořel i s americkým investorem, firmou Alcentra. Společnost podala nabídku vedení OKD a správci, že firmu koupí za půl miliardy korun. Management ji ale vyřadil s tím, že si firma kladla další finanční podmínky. Naopak pak přijal nabídku státního Priska na 80 milionů za očištěný podnik. Alcentra tak nyní podala stížnost na Evropskou komisi za údajnou nedovolenou státní podporu. Není ani vyloučeno že bude chtít zablokovat prodej státnímu Prisku do rozhodnutí sporu.

Jana Klímová, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme