Větší výkon než Dukovany s Temelínem dohromady. V Tunisku chtějí postavit solární elektrárnu pro Evropu

Energie ze Sahary pro Evropu. Tak by se v krátkém sloganu dal shrnout nový tuniský projekt, který by měl do Evropy ze severní Afriky dodávat víc energie ze slunce, než kolik vyrobí české jaderné elektrárny.

Tunis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská solární elektrárna ve městě Túbás na Západním břehu Jordánu (ilustrační foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Projekt počítá s vybudováním obří solární elektrárny na poušti v jihozápadním Tunisku. Na rozdíl od jiných obdobných elektráren, které už teď vyrůstají jinde v severní Africe, by ale energie z této elektrárny nesloužila místním, ale Evropanům.

Konkrétně by měla mít výkon 4,5 GW, což je víc než instalovaný výkon obou českých jaderných elektráren dohromady a víc než dvojnásobek výkonu všech českých solárních elektráren dohromady. Celkem by to mělo dodat energii pro asi dva miliony domácností, primárně na Maltě, v Itálii a ve Francii.

Místo jaderné elektrárny vyroste v Černobylu ekologická solární farma

Číst článek

Elektrárna bude energii ze slunce vyrábět i v noci. A to s pomocí tisíců zrcadel. Ty soustředí sluneční paprsky na obří věže, ve kterých se budou tavit soli, které pak - i po západu slunce - budou vařit vodu a vyrábět tak elektřinu z páry. Podobná technologie se už dnes využívá v Izraeli a taky v Maroku, kde už teď velkou část energetické produkce této země obstarává elektrárna Noor u města Ouarzazate.

Projekt solární elektrárny v Africe je ale zatím ve fázi příprav. Projektu v cestě stojí v první řadě Středozemní moře. Aby se takové množství energie mohlo dostat do Evropy, je nejdřív potřeba kromě elektrárny vybudovat i podmořský kabel.

Ústavu pro lidi s obrnou v Gaze dodávají elektřinu solární panely. Darovalo je Česko

Číst článek

Stavba elektrárny by měla začít v roce 2019 a spojení s Evropou by se mělo dokončit nejdřív v roce 2021 s Maltou, pak s Itálií a v roce 2024 i s Francií.

Zásadní obavy jsou ale v tom, jak stavbu drahého kabelu a elektrárny financovat. Podobné projekty na zásobení Evropy solární energií z Afriky už existovaly v minulosti. Zatím ale zkrachovaly na nedostatku peněz a také na tom, že to místní lidé považovali za novou formu kolonialismu - využívání afrických zdrojů, které pak míří do Evropy.

Proti tomu autoři projektu namítají, že elektrárna by mohla v Tunisku samotném vytvořit až 20 tisíc pracovních míst, což by pomohlo řešit i problém s nezaměstnaností. Tuniské úřady se teď nejvíc obávají toho, že autor projektu, londýnská společnost TuNur, elektrárnu neufinancuje.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme