Většinu Nobelových cen za ekonomii získali Američané. Mezi favority jsou další tři

Vyhlášením Nobelovy ceny za ekonomii skončí letošní série udělování těchto prestižních ocenění. Agentura Thomson Reuters vybrala čtyři favority. Svou předpověď zakládá na tom, jak často jsou články jednotlivých ekonomů citovány a jak velký mají dopad ve vědecké komunitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Nositelem Nobelovy ceny by se podle agenturního tipu mohl stát známý americký ekonom Robert Shiller, který v minulém desetiletí varoval před finanční krizí v důsledku bubliny nafouknutých cen akcií a nemovitostí, nebo Brit Anthony Atkinson za výzkum příjmové nerovnosti.

Příbuzným tématem vztahu spotřeby, příjmů a úspor se zabývá také Američan Angus Deaton a posledním favoritem je Američan Stephen Ross, který přispěl k teorii oceňování finančních aktiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaroslav Skalický přiblížil favority na zisk Nobelovy ceny za ekonomii

Agentura začala tipovat vítěze Nobelových cen v roce 2002, a to ve čtyřech vědních oborech. Zaznamenala zatím 26 úspěšných předpovědí, z toho šest v ekonomii. Letos se ale její tipy zatím nepotvrdily.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které ve své závěti určil vynálezce dynamitu a průmyslník Alfréd Nobel. Až v roce 1968 ji na Nobelovu památku založila Švédská národní banka. Naprostou většinu cen získali američtí ekonomové.

Letos se musí laureáti spokojit s o pětinu nižší finanční odměnou. Nadace, která peníze z Nobelovy závěti spravuje, totiž oznámila, že náklady na vyplácení odměn překročily v posledním desetiletí výnosy z úroků a investic na kapitálovém trhu. Pokud má peněžitá odměna zůstat vysoká, je prý nutné ji včas snížit.

Namísto deseti milionů švédských korun tak noví držitelé Nobelových cen dostávají letos jen osm milionů, tedy v přepočtu přes 22 milionů českých korun. Odměna za přínos ekonomii se ovšem nevyplácí z fondu Nobelovy ceny, ale z trezoru Švédské národní banky.

Nadace chce také snížit náklady na administrativu a ceremoniály, které se pořádají každoročně v prosinci ve Stockholmu a Oslu.

Jaroslav Skalický, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme