Více než 70 procent Čechů o spoření ve druhém pilíři nestojí, stát chystá kampaň

Lidé nemají téměř zájem o druhý důchodový pilíř, který od ledna nabízejí penzijní fondy. Spořící účet si do teď založilo jen 22 tisíc lidí. Původní odhady se přitom pohybovaly kolem půl milionu klientů. Stát chce proto v následujících týdnech rozjet informační kampaň. Do konce června mohou do druhého pilíře vstoupit lidé starší 35 let. Pak už jen mladší ročníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci | Foto: stock exchange

„Rozhodli jsme se, že do druhého pilíře nepůjdeme, z toho důvodu, že tomuto projektu, který stát vybral - nebo který chce realizovat, nevěříme. Raději budeme nakupovat nemovitosti, investovat do zlata,“ říká Pavlína Novotná z Hradce Králové, která je na rodičovské dovolené a také přesně ve věku, kdy myslí na to, jak si naspoří peníze na důchod.

Jinak se ke spoření na penzi staví dvaačtyřicetiletý Josef Greš, který chce do druhého důchodového pilíře vstoupit.

„Až já dosáhnu důchodového věku, těžko budu moct počítat se státním důchodem. Tohle je jeden ze způsobů, jak si na něj ušetři,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vstup do druhého důchodového pilíře je menší zájem, než se čekalo, stát to chce změnit informační kampaní

Do konce června si mohou důchodové spoření uzavřít lidé starší 35 let, potom už jen mladší ročníky. Druhý pilíř lidem umožňuje, aby získali tři procenta sociálního pojistného od státu, pokud si k nim přidají další dvě procenta ze mzdy. Zatím o takovou formu ukládání peněz na penzi nebyl příliš velký zájem, říká Jan Macek ze společnosti Swiss Life Select, která měsíčně mapuje zájem Čechů o důchodové spoření.

„Zájem o vstup do druhého pilíře je už teď konstantně někde kolem čtyř procent – kdybychom to přepočítali na počet osob, je to maximálně kolem dvou set tisíc lidí.“

Druhý pilíř funguje od začátku ledna a zatím do něj vstoupilo 22 tisíc lidí. Původní odhady státu a penzijních společností byly kolem půl milionu lidí. Ekonomové očekávají největší zájem v červnu, vysvětlil prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda.

„Výsledek bude záležet na tom, do jaké míry se zopakuje či nezopakuje chování, které jsme viděli třeba na příkladu penzijního připojištění minulý rok. Tam v listopadu vstoupil do systému stejný počet lidí, jako předtím za deset měsíců dohromady.“

Analytici: spoléhat jen na starobní důchod je riskantní

Dnešní mladší generace se ale podle analytiků už bez spoření na důchod neobejdou. Na jejich penzi nebude mít kvůli nízké porodnosti kdo vydělávat. Spolehnout se jen na klasický starobní důchod od státu je už prý riskantní, vysvětluje ekonom Jiří Šatava z institutu CERGE.

„Jsou studie, které ukazují, že by důchod mohl být až na padesáti procentech současného důchodu,“ říká Šatlava.

Senioři, důchodci (ilusrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle něj je dobré investovat do nemovitostí nebo komerčního připojištění a spoření. Druhý pilíř je podle Šatavy výhodný hlavně pro mladší ročníky.

„Pro lidi, kteří by tam vstoupili ve dvaceti letech, může být zisk relativně velký, naopak pro lidi, kteří tam vstoupí v padesáti, bude relativně malý.“

Stát chce v následujících týdnech rozjet na důchodové spoření větší informační kampaň. Opozice takovou formu spoření kritizuje a chce ji zrušit.

Tereza Jelínková, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme