Viceprezidentem ECB se asi stane Portugalec

Novým viceprezidentem Evropské centrální banky by se měl stát Portugalec Vitor Constancio. Včera večer se na tom shodli ministři financí eurozóny. Portugalsko, země o níž se spekuluje jako o možném dalším slabém článku euroregionu, by tak ve vedení banky mělo mít už druhého zástupce. Pokud tedy politici nominaci Constancia na druhý nejvyšší post v bance posvětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Constancio patří k takzvaným holubicím, tedy bankéřům, kteří podporují hospodářský růst i za cenu přechodně vyšší inflace. Podle analytika společnosti Patria Tomáše Vlka by to ale nijak nemělo ovlivnit postoje Evropské centrální banky:

Přehrát

00:00 / 00:00

O směřování Evropské centrální banky mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Patria Tomáš Vlk.

"Co by se mohlo lehce změnit, je rétorika centrální banky vzhledem k tomu, že právě viceprezident ECB má hlavní slovo v komunikaci politiky ECB k trhům a veřejnosti. Nějaký velký, razantní dopad bych ale nečekal."

Politiku Evropské centrální banky by mohla ovlivnit i studie Mezinárodního měnového fondu, která tvrdí, že by centrální banky měly cílit vyšší inflaci, což jim v době krize umožní razantnější snižování sazeb.

Vlk ale upozorňuje, že jde teprve o studii, o které se ještě povede veřejná debata a není tedy nutné se obávat nějakých razantních změn: "Myslím si, že prozatím nelze čekat, že by se nový cíl nějak rychle implementoval do politiky ECB."

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme