Vichřice v Česku smetla 1,4 milionu stromů. Největší škody utrpěl Karlovarský kraj a Vysočina

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zvýšil odhad škod z nedělní vichřice na 1,4 milionu metrů krychlových poškozeného dřeva z původního jednoho milionu. Představuje to asi 1,4 milionu stromů. Nejvíce poškozené jsou lesy v Karlovarském kraji a na Vysočině.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře poničila i lesy na Orlickoústecku. | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

V lesích také hrozí další pády stromů, lidé by do nich proto neměli vůbec vstupovat. Upozornila na to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. Jejich rozsah zatím totiž není konečný, podnik ho bude dál upřesňovat.

„Stabilita stromů a celých porostů je narušená a k vývratům může dojít kdykoli," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Státnímu podniku patří téměř polovina lesů v zemi.

Vichřice má v Česku už čtvrtou oběť. V neděli na Benešovsku zemřel houbař, spadl na něj strom

Číst článek

Kalamitní dříví by chtěly Lesy ČR zpracovat do konce první poloviny příštího roku. Objem zničeného dřeva představuje přibližně 18 procent celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových.

Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Stromy stále padají

V Karlovarském kraji vichřice poničila odhadem 275 tisíc metrů krychlových dřeva, a to ve všech horských částech kraje.

„Stromy se stále lámou a padají, další leží přes cesty a ještě jsme se všude nedostali," popsal situaci krajský ředitel Lesů ČR z Karlových Varů Miroslav Rozner.

Vichřice Herwart má v Česku další oběť. Zemřel muž z Bělé pod Bezdězem, na kterého spadl strom

Číst článek

Obdobně to vypadá na Vysočině, kde je odhadem poškozeno 210 tisíc metrů krychlových dříví. Například u Nového Města na Moravě je to asi 85 tisíc stromů.

„Okolí Nového Města hodně navštěvují turisté. Nikoho však do lesů teď nezveme, je to opravdu nebezpečné. Zavalené jsou i lesní cesty, na zemi leží tisíce stromů, mnohé se zaklesly v koruně dalších a tím jsou ještě nebezpečnější," uvedl krajský ředitel Lesů ČR z Jihlavy Jan Sovák.

Kalamitní dřevo z nedělní vichřice zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z letošních kůrovcových a předchozích větrných kalamit. Takové dřevo je přitom třeba přednostně vytěžit, aby se příští rok nestalo zdrojem kalamity kůrovce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme