Vinaři na severu Čech věří v nadprůměrný rok, bude však ještě záležet na počasí

Vinaři na severu Čech v těchto dnech procházejí vinice a kontrolují, jak víno dozrává. O sklizni se rozhodují prakticky ze dne na den, podle počasí. I když jsou zatím v hodnocení sezony opatrní, vesměs věří, že bude dobrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vinná réva, vinohrad | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Ke kontrole hroznů slouží vinařům přístroj připomínající vzhledem malý dalekohled – takzvaný refraktometr.

„Měří cukry v hroznu. Je to jenom orientační zkouška, jak odrůdy zrají,“ říká Dalibor Mikulenka, který má vinici ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jaká bude letošní úroda vína v Čechách, se zajímala redaktorka Iva Zítková

„Vezmeme kuličku, šťávu vymačkáme na hledítko, zaklapneme a proti světlu můžeme změřit obsah cukru,“ popisuje, jak se s přístrojem zachází.

S cukernatostí svého dornfeldru sice zatím spokojený není, ale konstatuje zároveň, že tahle odrůda chce čas. Rok podle něj bude dobrý.

„Vypadá to líp než loni. A pokud vydržíme a vydrží trošičku i počasí, tak ta úroda bude, myslím si, nadprůměrná,“ říká vinař.

Optimisticky to vidí i tajemník Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský, i když k úrodě v Čechách obecně je opatrnější – česká vinařská oblast má přece jen tvrdší podmínky než ta moravská.

„Záleží na tom září, jestli bude teplé, jestli se vytvoří dostatečná cukernatost v hroznech. Zatím není vůbec nic ztraceno, abychom mohli dosáhnout parametry nadprůměrného ročníku,“ podotýká Rudolfský.

Některé odrůdy už začínají vinaři pomalu sklízet a lidé tak mohou sehnat první burčák. Už o tomto víkendu začínají ve vinařských městech první vinobraní.

Iva Zítková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme