Bílým hroznům vedra nesvědčí, modrému vínu prospívá. Úrodu a Moravě ale ohrožuje sucho

Nepolevující horké počasí může mít špatný vliv na sklizeň hroznů z jihomoravských vinic, zejména bílých odrůd. Naopak modrým hroznům současné počasí může prospět. Upozornila na to společnost BS vinařské potřeby, která analyzuje hrozny před sběrem.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinice. Ilustrační foto.

Vinice. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

„Vegetace má oproti průměrnému ročníku stále časový náskok v délce 14 až 21 dnů, v závislosti na lokalitách. Dlouhodobě teplé počasí může být z pohledu kvality rizikové,“ řekl konzultant pro vinohradnictví Zbyněk Oslzlý.

Do prodeje jde burčák. Díky teplému počasí je k mání zhruba o dva týdny dřív než obvykle

Číst článek

Dlouhodobě vysoké teploty a intenzivní sluneční záření může mít podle něj špatný vliv na zrání raných bílých odrůd, jako jsou Muškát moravský, Műller Thurgau, Lena a dalších. „Intenzivní oslunění může vést ke zvyšování podílu hořkých látek v bobulích. Pro zrání bílých odrůd je optimální střídání teplých dnů a chladných nocí. V takových podmínkách dochází k pozitivnímu vývoji aromatických látek a uchovávání příznivé struktury kyselin,“ dodal Oslzlý.

Problém: sucho

Naopak teploty přesahující 30 stupňů Celsia prospívají modrým odrůdám. Menší výkyvy nočních a denní teplot jsou dobré pro tvorbu barviv a zralost tříslovin. „Dosavadní průběh počasí naznačuje vysokou kvalitu modrých hroznů pro výrobu červených vín,“ řekl konzultant.

Problémy přináší ale sucho, které horké počasí provází. Může ovlivnit hmotnost sklizených hroznů i množství vína, které z nich vinaři získají.

„Úhrn srážek prvních sedmi měsíců letošního roku činí ve Velkých Pavlovicích 132 milimetrů, přitom normál za toto období bývá kolem 300 milimetrů srážek. Pokud brzy nenaprší, zřejmě se to projeví negativně na hmotnosti sklízených hroznů, na menší výlisnosti,“ řekl výrobní ředitel Vinium Velké Pavlovice Václav Osička.

Sběr hroznů začal letos extrémně brzy. První sběrači vyrazili na některé vinice už s posledními červencovými dny, aby nasbírali hrozny na výrobu prvního letošního burčáku, který se podle zákona smí prodávat od 1. srpna. Dozrávají už některé rané odrůdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme