Vítkovické strojírny podaly návrh na insolvenci. Pracovníkům chybí výplaty, čeká je propouštění

Vítkovické strojírny na sebe podaly návrh na insolvenci. Vyplývá to z informací, které byly v pátek zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Firma zaměstnává zhruba 650 lidí. V poslední době se potýkala s nedostatkem peněz na provoz.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítkovické strojírny | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Většinu zaměstnanců Vítkovických strojíren čeká propouštění. Dosud nedostali výplaty ani za leden.

„V současnosti navrhovatel eviduje peněžité závazky po splatnosti ve výši několika desítek milionů korun," uvádí se v insolvenčním návrhu.

Reorganizace Vítkovice Heavy Machinery může začít, rozhodl soud. Firma dluží téměř tři miliardy

Číst článek

„Řada obchodních partnerů odmítá dodávat navrhovateli suroviny bez předchozí zálohové platby, které navrhovatel s ohledem na svou platební neschopnost není schopen. Navrhovatel zároveň nemá peněžní prostředky k uhrazení mezd svých zaměstnanců a závazků vůči státu," stojí v dokumentu.

Společnost se v minulých týdnech neúspěšně snažila o vstup investora. Česká televize nedávno uvedla, že do firmy měl vstoupit zakladatel holdingu Czechoslovak Group Jaroslav Strnad. Ten ale před dvěma dny oznámil vstup do jiné ostravské firmy, Vítkovic Heavy Machinery ze strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka.

Podle jednatele strojíren Michala Pivody se úpadku dá těžko zabránit. „Rozhodli jsme se podat návrh na insolvenci, přestože jsme se snažili této situaci zabránit, ale v důsledku posledního vývoje nám nic jiného nezbývá. Určitě bude následovat propouštění v nemalém rozsahu," řekl už dříve Pivoda.

Do Vítkovických strojíren patří bývalé divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna, které dříve vlastnily Vítkovice Power Engineering ze Světlíkova strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group. VPE ale skončily v konkurzu a insolvenční správce pak obě divize prodal.

Vítkovice, a. s., které byly mateřskou firmou Vítkovice Power Engineering, prodej napadly incidenční žalobou. Soud o ní zatím nerozhodl. Podle představitelů Vítkovických strojíren je právě zmíněná žaloba důvodem, proč firma nedostala bankovní úvěr a proč nemá na výplaty. Vítkovice, a. s., odpovědnost za insolvenci Vítkovických strojíren odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme