Vláda a centrální banka chtějí zbrzdit korunu

Vláda chce ve spolupráci s Českou národní bankou zbrzdit příliš prudké posilování koruny. Po úterní schůzce s guvernérem Zdeňkem Tůmou to prohlásil premiér Miloš Zeman. Jak doplnil, oba muži se dohodli na tom, že budou postupovat společně při uvahách o tom, jak naložit s obrovskými příjmy z privatizace plynárenství a elektroenergetiky. Právě očekávání těchto peněz totiž vyhání korunu na stále silnější úroveň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Vlastimil Hankus

Žádné detaily spolupráce ale Zeman neuvedl. Další schůzka se podle něj uskuteční 8.ledna za účasti zástupců Fondu národního majetku a České konsolidační agentury.

Později však guvernér centrální banky Zdeněk Tůma oznámil novinářům, že Česká národní banka je ochotna odkoupit příjmy z privatizace do svých devizových rezerv tak, aby tyto peníze nezpůsobovaly nepřiměřené posilování koruny.

Odkoupení privatizačních příjmů do rezerv ČNB je jedním ze tří principů boje proti silné koruně, na kterých se guvernér dohodl s premiérem Milošem Zemanem. Vláda by si také měla ponechat část příjmů na své budoucí devizové výdaje. Třetí variantou je, že investoři zaplatí část peněz přímo v korunách. "Pokud dojde k naplnění dohody, jsme připraveni odkoupit veškeré privatizační příjmy a jiné devizové příjmy státu," uvedl Tůma.

Dohoda mezi vládou a centrální bankou se hned po oznámení některých detailů odrazila na vývoji kurzu naší měny. Koruna sice dopoledne dosáhla dalšího historického rekordu 31,33 Kč za euro, avšak odpoledne začala oslabovat. Krátce před 14:45 stála koruna na 31,77 Kč/EUR, což je 16,25 Kč/DEM. Na peněžní trh se totiž nedostane pět miliard eur z privatizace některých energetických kolosů.

Už v pondělí k plánované schůzce Miloš Zeman ČRo 1 - Radiožurnálu řekl: "Pozval jsem do Kramářovy vily na zasedání předsednictva vlády pana guvernéra Tůmu, abych s ním ve vší dobrotě projednal možnost dohody mezi vládou a centrální bankou ve věci sterilizace části privatizačních výnosů a budoucího vývoje úrokových sazeb".

Předseda vlády také zopakoval, že vláda část peněz zmrazí, aby se nedostaly na trh, ale výměnou za to chce od centrální banky další snížení úrokových sazeb. Důvodem je fakt, že zlevnění peněz by podpořilo naši ekonomiku v době, kdy nad Evropou visí hrozba recese.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme