Vláda a ČNB vyhlásily válku silné koruně

Dohoda o plánu proti příliš silné koruně platí - řekl po úterní schůzce s premiérem Milošem Zemanem guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Jak doplnil, teď záleží na rozhodnutí celé vlády, která by měla tento materiál definitivně stvrdit. Detaily zatím guvernér odmítl prozradit. Vláda a centrální banka se snaží zmrazit nálady dealerů na trhu, kteří v očekávání velkých sum z privatizace hnali na konci roku kurz koruny k rekordním výšinám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Původní dohoda z prosince se nemění. Půjde tedy v zásadě o to, aby se tyto peníze něměnily na trhu, ale přímo mezi bankou a vládou. Kromě toho se v Kramářově vile mluvilo také o tom, jak peníze z prodeje Transgasu a Unipetrolu použít. Jak Radiožurnálu při odchodu z jednání potvrdil guvernér ČNB Zdeněk Tůma, vláda je ochotna dát část příjmů na splácení státního dluhu.

Materiál, který půjde na vládu, je již podle Tůmy prakticky hotový. "Ale je potřeba ho ještě upravit o připomínky, které tady dnes byly řečeny a příslušné resorty, kterých se to týká, budou požádány o připomínky," dodal. Vláda by ho pak měla schválit na svém zasedání příští týden.

Úterní jednání navázalo na prosincovou schůzku, kde už se obě strany předběžně dohodly. V době kdy vylétla naše měna na hladinu 31,33 za euro, přibrzdil delaery právě obrys dohody mezi centrální bankou a vládou. Tehdy byly zveřejněny tři možnost boje proti koruně. Za prvé kabinet zapřemýšlí, za co může zaplatit rovnou v cizí měně, například za stíhačky. Investoři by také měli za státní balíky akcií část uhradit rovnou v korunách. Zbytek - tolik, kolik bude vláda potřebovat - s ní centrální banka promění na koruny přímo.

První efekt už se dostavil tehdy i teď. V očekávání dnešního jednání koruna ztrácela a dostala se na hodnotu 32,20 za euro. Dohoda vlády a centrální banky pak dočasně oslabila korunu až na hladinu 32 korun 35 haléřů za euro. Poté se domácí měna začala vracet zpět až na 32,24. Uzavírala pak na 32,28 koruny za euro.

Jak Radiožurnálu řekl dealer Komerční banky Luboš Kolařík, dá se čekat, že celý příští týden bude trh velmi nervózní. "Neví se přesně co bude dohoda obsahovat, takže asi až po vyhlášení co je vlastně předmětem dohody bude následně koruna reagovat. Myslím si, že teď bude trh reagovat na každou zprávu od centrální banky i od vlády," uvedl Kolařík. Dalším důležitým faktorem vývoje kurzu eura proti koruně bude podle něj další osud privatizace ČEZu.

Jaké důsledky může silná koruna mít, přiblížil Radiožurnálu předseda představenstva společnosti Škoda Auto Vratislav Kulhánek. "Problém spočívá skutečně v tom, že se budou muset omezovat prostředky na vývoj a investice," uvedl. Velké firmy jako je Škoda Auto se podle něj dokáží s tímto problémem vyrovnat, menší ale mohou mít problém. "To je ale pouze jedna část, druhá spočívá v tom, že se k nám začne valit velice výhodně zahraniční zboží a toto zahraniční zboží může malé české výrobce udusit," dodal Kulhánek.

Ti, kdo uvažují o tom, že by už teď nakoupili eura na letošní dovolenou, by měli ještě počkat. Ekonomové totiž tvrdí, že kurs bude během následujících měsíců výhodnější. Většina analytiků se shoduje v tom, že po té, co centrální banka spolu s vládou dohodla plán boje proti nepřiměřenému posilování, koruna nejdřív lehce oslabí. Trend je ale podle expertů jednoznačný - další posilování. A tak radí, abyste si peníze proměnili nikoli teď, ale až před odjezdem na letošní prázdniny.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme