Vláda bude schvalovat státní rozpočet na rok 2011
Kabinet premiéra Petra Nečase by měl dnes schválit návrh státního rozpočtu na rok 2011. Rozpočet počítá se schodkem 135 miliard korun, což odpovídá 4,6 procentům HDP. Návrh potom bude putovat do rukou poslanců.
O rozpočtu poprvé kabinet jednal před dvěma týdny. Pro definitivní slovo ale nakonec vybral až dnešek. Vzhledem k tomu, že nová vláda po volbách vznikla až v polovině roku, i premiér Petr Nečas přiznává, že je to spíše rozpočet škrtací.
Schvalování návrhu státního rozpočtu pro rok 2011 v Ranním interview okomentoval ministr financí Miroslav Kalousek.
„S ohledem na termín voleb do poslanecké sněmovny a k legislativním lhůtám, které jsou, jsme si plně vědomi toho, že rozpočet na příští rok je škrtací nikoliv reformní, ale vládě vzhledem k časovým lhůtám nic jiného nezbývá. Nezbývá než přesně navázat na jeho zpracování a začít okamžitě připravovat skutečné reformní kroky, aby státní rozpočet pro rok 2012 již nebyl škrtací ale reformní rozpočet,“ vysvětlil Nečas.
Kalousek: Vláda rozpočet schválí
„Nemyslím si, že to je konfliktní. Sám zákon o státním rozpočtu byl projednám bezrozporově, takže já tam kromě kosmetických změn žádné problémy nevidím, možná delší diskuzi povedeme o střednědobém výhledu, ale tam je to skutečně jen otázka politické dohody. Já žádný zásadní střet nevidím.“
Kalousek proto očekává, že už se bude debatovat jen o rozdělení peněz na vědu a výzkum: „Je možná ještě drobná diskuze o některých detailech. Očekávám diskuzi o definitivním rozdělení 25 miliard na vědu a výzkum pro jednotlivé správce, ale v celém objemu jsou to opravdu jen detaily a předpokládám, že vláda rozpočet bez problémů schválí.“
Návrh státního rozpočtu na Rádiu Česko okomentoval bývalý ministr financí a v současnosti člen Nečasovy Národní ekonomické rady vlády, Eduard Janota.
Podle bývalého ministra financí a současného člena Nečasovy Národní ekonomické rady vlády, Eduarda Janoty, je připravený rozpočet zodpovědný: „Naprosto souhlasím s tím, že zásadní opatření se musejí odehrát na výdajové straně rozpočtu. Podle mého názoru minimálně dvě třetiny opatření by měly proběhnout na straně výdajů. Já jsme tuto politiku chtěl rovněž prosazovat, bohužel Fischerova vláda na to neměla sílu v parlamentu a i složení vlády bylo takové, že tam celá řada věcí neprošla.“
Návrh státního rozpočtu na příští rok musí do konce září dostat sněmovna. Ta se s ním potom musí vypořádat do konce roku.