Kanada 6:1 Česko

Vláda chce víc zemí EU, v nichž lze pracovat bez překážek

Česká vláda se pokusí do dubna příštího roku snížit počet zemí Evropské unie, které vůči českým občanům uplatňují omezení přístupu na pracovní trh. Premiér Jiří Paroubek na poradě velvyslanců řekl, že kabinet o tom bude jednat bez ohledu na situaci v dalších nových členských zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér soudí, že omezení může u lidí vyvolávat nežádoucí dojem, že jsou občané EU druhé kategorie. Podle Paroubka tento názor podporuje i část politické scény, například ODS.

Češi mají po loňském vstupu do EU volný přístup k pracovním místům jen v Británii, Irsku a Švédsku. Paroubek by byl rád, kdyby to bylo například také ve Francii, Itálii a Nizozemsku.

Především Německo a Rakousko prosadily, že členské země mohou vůči lidem z desítky nových členských států EU uplatňovat až sedmileté přechodné období pracovního omezení. Většina členů zatím tuto možnost využila, u některých není vyloučeno, že omezení bude kratší než sedm let. Sousední Rakousko ale dává najevo, že lhůtu asi plně využije.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme