Vláda chce začít využívat peníze státních a národních podniků

Příjmy státního rozpočtu má posílit šestice státních podniků. Rozhodla o tom vláda. Návrh by měl začít platit letos v prosinci, aby ještě v letošním roce mohl stát z podniku Lesy České republiky čerpat až miliardu korun. Pro roky 2013 a 2014 se počítá shodně se čtyřmi miliardami korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budvar - balírna lahví | Foto: Budějovický Budvar

Zákon má umožnit státu použít také peníze dalších státních firem. Jde o Státní tiskárnu cenin, Českou poštu, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a Budějovický Budvar.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS bude muset o využití peněz vždy rozhodnout vláda.

„Úprava říká, že zakladatel státního podniku si může v podniku založit takzvaný fond zakladatele. Uložit tak státnímu podniku povinnost odvést finance státu prostřednictvím a za rozhodnutí vlády k případnému jinému využití ve státním rozpočtu,“ uvedl Bendl.

Vláda už dříve prohlásila, že například peníze z podniku Lesy České republiky bude chtít použít na důchodový účet. „Počítá se s tím již v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Půjde to proti deficitu důchodového účtu. Čili vláda postupuje přesně podle svého záměru,“ řekl premiér Petr Nečas z ODS.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme