Vláda chce změnit podmínky pro zvyšování důchodů

Ministři schválili návrh zákona, který předpokládá, že se důchody budou pravidelně valorizovat vždy v lednu. To ale podle mluvčího kabinetu Libora Roučka závisí na splnění určitých podmínek. "Ty vyplácené důchody by se zvyšovaly pokaždé od lednové splátky, pokud by zvýšení průměrného důchodu činilo podle výpočtu uvedeného v tom zákoně alespoň dvě procenta."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

"Mimo tento pravidelný termín by se důchody zvyšovaly v případě, kdyby růst úhrnného indexu spotřebitelských cen za domácnost v období stanoveném zákonem dosáhl alespoň pět procent", zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Libor Rouček.

Přehrát

00:00 / 00:00

L.Rouček: Vláda a valorizace důchodů

Zvýšení důchodů má nařizovat vláda, která by ho musela projednat vždy do 30. září. V případě mimořádné valorizace by měl kabinet projednat příslušné nařízení do 50 dnů od konce měsíce, kdy růst cen dosáhl alespoň deseti procent.

Dosud se penze zvyšovaly, pokud se spotřebitelské ceny od poslední valorizace zvýšily minimálně o pět procent. Novela zákona by proces přípravy každého zvýšení zkrátila.

Zemanův kabinet dále chce část státního dluhu zaplatit z výnosu dalších dluhopisů. Schválil proto návrh zákona, který, jak řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček, má umožnit vydání dluhopisů na splacení závazků státu v roce 2003 a 2004.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme