Vláda chce zrušit účtenky na zboží nad 50 korun

Vláda chce zrušit povinnost vydávat účtenku ke každému nákupu nad 50 korun. Návrh půjde v září do Poslanecké sněmovny. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni čeští podnikatelé od července. V případě opakovaného porušení jim hrozí pokuta ve výši až dva miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Podnikatelé se ale v budoucnosti povinnosti vydávat účtenky nevyhnou. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman:

"Co se týče povinnosti vydávat paragony, ta přijde na řadu ve chvíli, kdy začne platit zákon o registračních pokladnách, to znamená od začátku roku 2007. Lidé podnikající v maloobchodě a v pohostinství budou mít povinnost vydávat stvrzenky z registrační pokladny."

Zastavení vydávání účtenek na zboží nad 50 korun by mělo výrazně ulehčit život hlavně drobným podnikatelům. Myslí si to alespoň Vojtěch Hympán, provozovatel stánku s občerstvením na pražské náplavce. Podle něj tato dosavadní povinnost nemá žádný význam pro ekonomiku České republiky.

"Já provozuji stánek s občerstvením na náplavce, kde lidé chodí nárazově před odjezdy lodí. Dost často jsem se setkal s reakcemi zákazníků, že to nechtějí. Řekli mi, abych nezdržoval, že se jim rozteče zmrzlina nebo že jim ujede parník. Setkal jsem se s velkou nevolí, když jsem začal vypisovat paragony - stejně veškeré vypsané paragony mačkali a hned odhodili do plastového pytle, který máme na odpadky," konstatoval Hympán.

Podle mluvčího Zemana zatím stále prodejci paragony vydávat musejí. Živnostenské úřady tuto povinnost už zřejmě kontrolovat nebudou.

David Vandrovec, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme