Vláda jedná mimo jiné o likvidaci státního podniku Benzina

Státní podnik Benzina půjde do likvidace kvůli penále z daňových nedoplatků přes dvě miliardy korun. Nedoplatek je z roku 1994 a podnik ho splatil více než z poloviny. Penalizace ale zatěžuje jeho hospodářské výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle mluvčí Anny Stárkové pro pondělní jednání vlády navrhuje, aby společnost skončila v likvidaci. Umožnilo by to vyřešení nedoplatků a výnos by šel plně ve prospěch státního rozpočtu.

Jediným řešením třímiliardového daňového nedoplatku státního podniku Benzina je jeho řízená likvidace. K tomuto názoru dospěla ministerstva financí a průmyslu a vláda by dnes měla jejich návrh schválit. Podle mluvčího Ministerstva financí Libora Vacka proto není možné splnit původní vládní usnesení, které předpokládalo privatizaci firmy s majetkem dosahujícím 840 milionů korun. Byly zkoumány celkem tři varianty možného řešení - dvě z variant byly ale odmíněny odpuštěním daňového nedoplatku, což by byl nebezpečný precendens.

Dalšími tématy jednání je koncepce dalšího pokračování důchodové reformy a zpráva o stavu lidských práv v České republice v loňském roce. Důchodová reforma je jednou z hlavních podmínek trvání opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Počátkem března se zástupci obou stran dohodli, že sociální demokracie předloží zásadní koncepci důchodového systému do měsíce. Pravidelnou zprávu o stavu lidských práv předkládá vicepremiér a předseda Legislativní rady Pavel Rychetský. Poprvé se na ní podílel nový vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab, který v této funkci vystřídal Petra Uhla. Ministři se mají zabývat také návrhem senátorské novely zákona o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy. Projednají i poslaneckou novelu zákona o vztahu k budovám, bytům a nebytovým prostorám.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Radek Mokrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme