Minimální mzda se od ledna zvýší na 14 600 korun, shodla se koalice. O návrhu rozhodne vláda

Češi si od příštího roku vydělají minimálně 14 600 korun, to je o 2500 více než letos. Shodli se na tom zástupci vládní koalice. Současně s minimální mzdou se zvedne i mzda zaručená.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Vládní koalice se shodla na výši minimální mzdy | Zdroj: Profimedia

Minimální mzda by se od ledna měla zvýšit o 1250 korun na 14 600 korun. Ve středu se na tom podle České televize dohodli zástupci vládních stran. Návrh nařízení bude ještě schvalovat vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že koalice shodu na růstu nejnižšího výdělku našla.

Minimální mzda se zvedala naposledy letos v lednu. Letos tak činí 13 350 korun. Odbory požadovaly zvednutí o 1640 korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun. Tripartita se nedohodla, rozhodnutí je tedy na kabinetu. Ministerstvo práce připravilo původně tři varianty růstu, a to o 1150, 1350 a 1650 korun.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se klonila k prostřední verzi. Dnešního koaličního jednání se kvůli nemoci neúčastnila.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve řekla, že by minimální mzda měla držet krok s růstem ostatních mezd, které se zvedají mírněji. Byla původně pro nejnižší variantu ze tří možností.

Růst zaručené mzdy

S minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce. Vyplácí se v osmi stupních. Od ledna by se měla zvednout z nynějších 13 350 až 26 700 korun na 14 600 až 29 200 korun.

O kolik by se měla zvýšit minimální mzda? Ptejme se, zda se z ní dá uživit, vyzývá ekonom odborů

Číst článek

Text vládního nařízení o růstu minimální mzdy připraví ministerstvo práce. Poté ho dostane ke schválení kabinet. Příští zasedání se má konat 9. prosince. Tak pozdě dosud o minimální mzdě ještě vláda nerozhodovala.

V minulém volebním období tehdejší Sobotkův kabinet, který začal přidávat pravidelně, schvaloval navýšení vždy v srpnu či v září. Před volbami v roce 2017 mu to pak trvalo do začátku října. Babišův kabinet loni růst odhlasoval 14. listopadu. Maláčová před nedávnem uvedla, že by zákoník práce mohl obsahovat ustanovení, že by rozhodnutí o růstu minimální mzdy mělo padnout do konce září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme