Vláda nebude zmrazovat důchody, shodli se ekonomičtí ministři

Ekonomičtí ministři dnes na poradě odmítli úplné zmrazení důchodů. O kolik penze v příštím roce porostou - o tom má vláda dál jednat. V rámci rozpočtových opatření také mají být zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Důchody v Česku porostou příští rok i přes slabý výkon ekonomiky. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše se na tom shodla porada ekonomických ministrů.

O kolik v roce 2013 vzrostou důchody, zatím není jasné. Vláda teď bude hledat nějaké kompromisní řešení.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše se počítá také s tím, že zůstanou zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty. Pokud se DPH bude zvyšovat, bude to jen dočasně na 3 roky. V takovém případě by ale také bohatší lidí platili vyšší daně.

Sociální demokracie chce, aby vláda od června zvýšila minimální mzdu

Číst článek

„ Bude zavedeno progresivní zdanění, to znamená, že nebude jenom jedna sazba na přímých daních. To znamená, že i otázka progresivního zdanění byla v této chvíli prolomena . Myslím, že je to určitým způsobem krok ke kompromisu, který by mohl být realizován,“ uvedl Pavel Dobeš.

Podle ministra financí Kalouska se jednání o rozpočtových opatřeních pohnula kupředu:

„Myslím, že jsme se přiblížili k nějakému výsledku, který ještě není definitivně potvrzen. Podrobně jsme rozebrali 3 základní pilíře, bez kterých si nelze konsolidaci představit. To je vyšší inkaso DPH, zpomalení valorizace důchodů a výrazné úspory ve státní správě.“

Ministři budou dál jednat o rozpočtových škrtech příští týden.

Milan Kopp, Tomáš Medek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme