Vláda patrně schválí rozpočet s výší schodku 100 miliard korun

Česko by v příštím roce mělo hospodařit se schodkem vy výší sto miliard korun. Na takovém rozpočtu se dnes pravděpodobně dohodne vláda. Do sněmovny ho totiž musí poslat do konce září. Tento schodek ale počítá i s příjmy z vyšší DPH. S tím ale nesouhlasí někteří poslanci ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského - veřejná debata ČRo Radiožurnálu po skončení odborářské demonstrace na téma: reaguje vláda správně na zhoršenou ekonomickou situaci v Evropě? Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Opozice rozpočet tradičně kritizuje. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc vládě například vytýká, že podle něj nepracuje s reálnými čísly.

„Ministerstvo financí, tak jako vždy, počítá s odlišným odhadem hospodářského růstu a v této chvíli počítá s přijetím zákonů, které pravděpodobně přijaty nebudou, anebo být přijaty nemusí, takže v tuto chvíli je skutečně velmi předčasné, abychom se zamýšleli nad přesuny prostředků, protože ty prostředky z velké části budou fiktivní,“ řekl Jeroným Tejc.

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska budou muset resorty na svém provozu výrazně šetřit.

„Šetříme opravdu úplně všude. Jsme první vládou v historii demokratických vlád, která snižuje své nominální výdaje, přestože neustále rostou nároky na starobní důchody, tak přesto nominální výdaje snižujeme. Z tohoto důvodu se dá říci, že ten rozpočet je velmi napjatý. Manévrovací prostor pro jeho změny jsou velmi malé,“ uvedl.

Václava Marešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme