Vláda plánuje rozšíření podpory bydlení

Nových bytů v Česku zřejmě opět přibyde. Vláda chce jejich výstavbu podpořit hned několika kroky. Rozšíří se možnosti zvýhodněných půjček pro mladé. To by mohlo pomoci zejména lidem, kteří kvůli nízkým příjmům nedosáhnou na hypoteční financování svého bydlení. Zvýhodněnou půjčku až 300 tisíc korun na pořízení vlastního bydlení budou zřejmě od května poskytovat i hypoteční banky. Ministerstvo pro místní rozvoj bude podporovat také výstavbu družstevních bytů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panelák | Foto: Jan Rosenauer

Vláda minulý týden jednomyslně schválila návrh Koncepce bytové politiky. Dostupnost bydlení chce zlepšovat hned několika způsoby, které dnes upřesnil ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Nových bytů by na českém trhu mělo dále přibývat. Ministerstvo pro místní rozvoj chce jejich výstavbu podporovat přímými dotacemi a zvýhodněnými úvěry. Půjčky pro mladé rodiny, které momentálně zajišťuje Státní fond rozvoje bydlení, by měly od května za podobných podmínek začít poskytovat také komerční banky.

Pro střední vrstvy obyvatel, kteří ještě nedosahnou na hypoteční financování, chce stát od července výrazně zvýhodnit výstavbu družstevních bytů, říká ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. "Podpora je postavena na tom, že by na každý družstevní byt získávalo družstvo 100 tisíc dotace, 200 tisíc korun by skládal družstevník a 700 tisíc korun by byl dán zvýhodněný úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení, úroková míra by byla 3 procenta."

Formou přímých dotací a nízko úročených úvěrů bude vláda podporovat také opravy a rekonstrukce starších bytů, protože těch je v Česku dost, a prostřednictvím záruk za bankovní úvěry na opravy panelákových bytů přispívat k revitalizaci sídlišť.

Zásadním krokem ke zvýšení dostupnosti bydlení ale zůstává zákon o nájemném, který by měl alespoň částečnou deregulací současný trh s byty uvolnit.

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme