Vláda podepsala smlouvu s General Electric. Firma postaví továrnu na výrobu motorů

Vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Místo, kde nové centrum vyroste, společnost vybere do poloviny příštího roku. Závod by měl zahájit výrobu v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma General Electric chce v Česku postavit novou továrnu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů (ilustrační foto)

Firma General Electric chce v Česku postavit novou továrnu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Dohodu podepsali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, ředitel CzechInvestu Karel Kučera a viceprezident GE International John Rice.

„Investice je výsledkem dlouhodobé strategie a spolupráce mezi společností GE a CzechInvestem s cílem podpořit rozvoj klíčových high-tech oborů v ČR. Vytvoří stovky lokálních pracovních míst, posílí naše regionální kapacity a vylepší naši globální výrobní síť," uvedl viceprezident společnosti GE John Rice.

Podle generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučery je podíl investic firmy do vývoje motoru v České republice z celkové částky 350 milionů dolarů obchodním tajemstvím. „Jisté je, že všechny kapitálové investice, to znamená budovy, stroje a hmotný majetek, budou v Česku," řekl Kučera.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka jde o zlom v lákání zahraničních investic do Česka. Vláda se chce zaměřit na podobné projekty, které dávají dobře placenou práci a mají vysokou přidanou hodnotu, dodal.

500 nových pracovních míst

„Udělali jsme významný krok k tomu, abychom oslabili charakter montovny a zajistili, že tady v České republice i do budoucna budou vytvářeny kvalifikované a velmi dobře placené pracovní příležitosti," uvedl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Podle informací ČTK výše investice do českého závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy korun). Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun), významnou část z toho v Česku.

GE Aviation v Česku vytvoří v nové centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v Česku. Sto z nich už vzniká letos pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali.

Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo tří tisíc kilometrů a bude dosahovat rychlosti přes 520 kilometrů za hodinu. „Přes 80 procent našich dodavatelů pro motory řady H je z Česka. Můžete tak očekávat, že budeme pokračovat v rozšiřování dodavatelské základny zde," dodal prezident GE Aviation Czech Norman E. Baker.

Spolupráce s ČVUT

Česko by se díky investici mělo dostat mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku určenou na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

Vláda znění smlouvy schválila v létě. Usnesení počítá mimo jiné s tím, že stát v souvislosti s investicí GE uvolní v letech 2016 až 2018 téměř dvě miliardy korun na financování přípravy vývoje nových turbovrtulových motorů pro České vysoké učení technické v Praze.

Škola chce s americkým průmyslovým konglomerátem spolupracovat. V případě, že bude v roce 2017 financování zcela zajištěno z fondů EU, budou peníze vráceny do státního rozpočtu.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme