Vláda podepsala smlouvu s General Electric. Firma postaví továrnu na výrobu motorů

Vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Místo, kde nové centrum vyroste, společnost vybere do poloviny příštího roku. Závod by měl zahájit výrobu v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma General Electric chce v Česku postavit novou továrnu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dohodu podepsali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, ředitel CzechInvestu Karel Kučera a viceprezident GE International John Rice.

„Investice je výsledkem dlouhodobé strategie a spolupráce mezi společností GE a CzechInvestem s cílem podpořit rozvoj klíčových high-tech oborů v ČR. Vytvoří stovky lokálních pracovních míst, posílí naše regionální kapacity a vylepší naši globální výrobní síť," uvedl viceprezident společnosti GE John Rice.

Podle generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučery je podíl investic firmy do vývoje motoru v České republice z celkové částky 350 milionů dolarů obchodním tajemstvím. „Jisté je, že všechny kapitálové investice, to znamená budovy, stroje a hmotný majetek, budou v Česku," řekl Kučera.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka jde o zlom v lákání zahraničních investic do Česka. Vláda se chce zaměřit na podobné projekty, které dávají dobře placenou práci a mají vysokou přidanou hodnotu, dodal.

500 nových pracovních míst

„Udělali jsme významný krok k tomu, abychom oslabili charakter montovny a zajistili, že tady v České republice i do budoucna budou vytvářeny kvalifikované a velmi dobře placené pracovní příležitosti," uvedl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Podle informací ČTK výše investice do českého závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy korun). Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun), významnou část z toho v Česku.

GE Aviation v Česku vytvoří v nové centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v Česku. Sto z nich už vzniká letos pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali.

Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo tří tisíc kilometrů a bude dosahovat rychlosti přes 520 kilometrů za hodinu. „Přes 80 procent našich dodavatelů pro motory řady H je z Česka. Můžete tak očekávat, že budeme pokračovat v rozšiřování dodavatelské základny zde," dodal prezident GE Aviation Czech Norman E. Baker.

Spolupráce s ČVUT

Česko by se díky investici mělo dostat mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku určenou na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

Vláda znění smlouvy schválila v létě. Usnesení počítá mimo jiné s tím, že stát v souvislosti s investicí GE uvolní v letech 2016 až 2018 téměř dvě miliardy korun na financování přípravy vývoje nových turbovrtulových motorů pro České vysoké učení technické v Praze.

Škola chce s americkým průmyslovým konglomerátem spolupracovat. V případě, že bude v roce 2017 financování zcela zajištěno z fondů EU, budou peníze vráceny do státního rozpočtu.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme