PŘEHLEDNĚ: Programy pro odvětví zasažená koronavirem. Miliardy pro dopravce nebo odložené daně

Vláda ve středu schválila řadu podpůrných programů pro odvětví zasažená vládními opatřeními proti koronaviru. O kompenzace budou moci žádat například umělci, restauratéři, ale i podnikatelé. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáše Prouzy se ale zapomíná na dodavatele a lidi z návazných služeb, kteří rovněž s uzavřenými a výrazně omezenými obory ztratili příjmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace, bary a kluby musejí od středy zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 6.00 a 20.00 hodinou prodávat přes výdejní okénka. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podpora zaměstnanosti

Vláda prodloužila poskytování příspěvku A z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 000 korun. Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrady v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy.

Odložení daní pro podnikatele

Ministerstvo financí odloží podnikatelům ze zasažených odvětví všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku.

Na vládě jsme právě schválili velký liberační balíček daňových úlev pro zasažené podnikatele ⤵️

11:05 – 14. 10. 2020

9 77

Miliardy pro autobusové dopravce

Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června až miliardu korun. Kompenzace budou vypláceny za sedačku a den.

COVID kultura

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek vyhlásí druhou výzvu k programu COVID kultura. Na pomoc je v něm připraveno 750 milionů korun. Podpora má sloužit k pokrytí zmařených nákladů za neuskutečněné kulturní a společenské akce kvůli opatřením proti koronaviru. Pořadatelé budou moci žádat o dotaci až deset milionů korun.

V rámci programu COVID kultura budou mít na podporu nárok i výkonní umělci a odborné technické profese z oblasti hudba, divadlo a tanec, kteří jsou živnostníky a nemají žádný hlavní zaměstnanecký poměr. Získat mohou jednorázový příspěvek 60 000 korun.

Absolutní prioritou je navýšení počtu lůžek, řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu

Číst článek

COVID nájemné

Ministerstvo průmyslu a obchodu v říjnu vyhlásí výzvu na pokračování programu COVID nájemné. Podnikatelům přispěje 50 procent na komerční nájem do výše deset milionů korun za červenec, srpen a září. Na rozdíl od první výzvy nebude žádost podmíněna poskytnutou slevou pronajímatele. Na program je vyčleněno 1,2 miliardy korun. Podpora není plošná, žádat o ni budou moci nejvíce zasažená odvětví jako stravovací zařízení, fitness centra, hudební či taneční kluby, kina, bazény, sauny, muzea, hrady, zámky, zoologické zahrady nebo zařízení volnočasových a vzdělávacích aktivit pro děti a mládež.

COVID sport

Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je připraveno 500 milionů korun.

V České republice od 5. října platí na 30 dní nouzový stav. Kvůli stále rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru vláda už několikrát zpřísnila opatření proti šíření nákazy.

Restaurace, bary a kluby musejí od středy zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 6.00 a 20.00 hodinou prodávat přes výdejní okénka.

Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do 3. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme