Vláda projedná další útlum hornictví

Kabinet by dnes měl rozhodnout o příspěvku pro horníky, kteří přijdou o práci kvůli útlumu těžby. Podle předpodkladů ministerstva průmyslu a obchodu stát letos vydá na útlum hornictví čtyři miliardy a tři sta milionů korun. Dalšími téměř 900 miliony přispějí důlní společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové finanční pomoc dostanou zaměstnanci dolů, kteří přišli nebo ještě přijdou o práci v letech 2001 až 2004. Více než 70 procent propouštěných zaměstnanců dolů mají tvořit pracovníci, kteří v hornických společnostech odpracovali 15 a více let. Návrh ministra Grégra předpokládá, že právě ti by měli získat nejvyšší příspěvek, a to ve výši 190 080 korun. Částka má být vyplácena postupně po dobu 36 měsíců - měsíční splátka tak bude činit 5280 korun. Celkové finanční náklady na vyplacení příspěvků všem propuštěným horníkům budou podle Stárkové přibiližně činit 500 milionů korun.

V letech 2002 až 2005 bude podle předpokladů ministerstva na útlum celkem potřeba 26 miliard 700 milionů korun, a to jak z vlastních zdrojů společností, tak i ze státních dotací.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme