Vláda projedná návrh rozpočtu s deficitem 119 miliard

Deficit 119 miliard korun - s takovým údajem počítá návrh státního rozpočtu na příští rok, který na mimořádném zasedání projedná vláda. Ministr financí Vlastimil Tlustý převzal kvůli časové tísni návrh vypracovaný za minulé vlády. Deficit ale navýšil o 31 miliard korun potřebných pro Fond dopravní infrastruktury. Schodek by mohla snížit část výnosu z prodeje 16 procent akcií společnosti ČEZ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý a Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Pokud by se podařilo celý balík akcií prodat, vyneslo by to více než zmíněných 31 miliard. Kam by peníze putovaly, vysvětlil ministr Tlustý takto: "To, jaká bude konečná výše deficitu, v tuto chvíli závisí zejména na rozhodnutí vlády o prodeji 16 % akcií ČEZu. Že ty výnosy pravděpodobně budou vyšší, je jasné, nicméně z minulosti víte, že je požadováno, aby z těchto privatizací byl například naplněn fond pro důchodovou reformu. Jinými slovy, to je důvod, proč jsem používal slovo část výnosů. "

Schodek státního rozpočtu se podle Tlustého zvýšil z původně navrhovaných 88 miliard kvůli chybějícím 31 miliardám v rozpočtu bývalého Fondu národního majetku. Deficit 88 miliard navrhovala předchozí vláda.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase státní rozpočet vzniká za unikátní exploze sociálních výdajů, která nastala letos na jaře.

"Celková výše sociálních výdajů vzroste pro příští rok o 70 miliard novou legislativou, prohlasovanou na jaře letošního roku, což je prakticky okolo 48 miliard korun navíc nad původně uvažovaným rozpočtovým výdajovým rámcem pro rok 2007," připomněl Nečas.

Ještě před jednáním vlády se nad návrhem rozpočtu sejdou občanští a sociální demokraté. ČSSD ale nechce podpořit rozpočet se schodkem vyšším než 100 miliard.

Státní rozpočet není průhledný, a to by se mělo změnit. To je názor Svazu průmyslu a dopravy. Jeho prezident Jaroslav Míl Radiožurnálu řekl, že by se měl změnit zákon o státním rozpočtu. Návrh současné vlády na hospodaření Česka v příštím roce, podle Míla příliš měnit nelze. Deficit je ale podle něj v některých oblastech zbytečně vysoký. Ušetřit by podle něj šlo například odložením platnosti některých zákonů.

Pro zástupce odborů jsou prioritou peníze na mzdy. Platy ve veřejném sektoru by měly růst podobně jako v podnikatelské sféře, taková je představa předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme