Vláda projedná novelu zákona o střetu zájmů

Vláda projedná návrh zákona zřizujícího čtyři veřejné registry evidující obyvatele, podniky, nemovitosti a územní jednotky. Dále se bude zabývat například novelou zákona o střetu zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřízení čtyř veřejných registrů předpokládá věcný záměr zákona, který dnes projedná vláda. V prvním z nich by mělo být evidováno obyvatelstvo, ve druhém ekonomické subjekty, třetí by měl evidovat nemovitostí a čtvrtý všechny územní jednotky v České republice. Podle Ebbo Petrikovitse z Úřadu pro veřejné informační systémy by měly být všechny registry, kromě evidence obyvatel, na kterou se naopak budou vztahovat velmi přísná pravidla, volně přístupné. Záměrem zřízení registrů je postavit elektronické formy evidence na roveň listinným. Tak by se měla usnadnit komunikace občanů se státní správou a také komunikace jednotlivých úřadů mezi sebou.

Vláda se také bude znovu zabývat novelou zákona o střetu zájmů. Z ní vyplývá, že poslanci a senátoři by neměli pobírat odměnu za zastupování státu v dozorčích a správních radách podniků, ve kterých má stát většinový podíl.

Podle Vladimíra Špidly mají být ústavní činitelé státu placeni za svou službu veřejnému zájmu pouze jednou, bez ohledu na to, kolik činností ve veřejném zájmu vykonávají. Toho, že by tato novela vedla k nezájmu o činnost v dozorčích a správních radách podniků, se ministr Špidla neobává.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme