Vláda rozhodla o prodloužení těžby uranu

Uran se bude u nás těžit až do roku 2006. Rozhodla o tom vláda, která původně předpokládala útlum těžby o dva roky dříve. Podle vládního mluvčího Libora Roučka je hlavním důvodem prodloužení těžby bohatá ruda - ložisko obsahuje více uranu, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžní věž | Foto: Hornické muzeum Příbram

S tímto argumentem ale nesouhlasí například ekologické hnutí DUHA, které tvrdí, že ve světě existují ložiska s několikanásobně vyšším obsahem kovu, a těžba v nich je proto efektivnější. Navíc prý neobstojí ani argument, že český uran má srovnatelnou cenu se světovými trhy. Díky útlumu jaderných elektráren ve světě je totiž nabídka uranu vysoká a tlačí tedy ceny dolů.

Vláda má ale podle mluvčího Roučka ještě další argument pro pokračování těžby na dole v Dolní Rožínce. "To je nezaměstnanost, nebo lépe řečeno možnost najít nové zaměstnání v tom mikroregionu."

650 zaměstnanců dolu má tedy zajištěnu práci až do roku 2006, a část z nich možná i déle, protože se budou podílet i na likvidaci ložiska.

Vláda na zasedání v Kolodějích také schválila peníze na útlum hornictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo pro tento účel přes miliardu 700 tisíc korun.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme