Vláda schválila koncepci důchodové reformy

Postupný přechod na takzvaný švédský model důchodového systému předpokládá koncepce penzijní reformy, kterou schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček, zachová se tak průběžný systém financování důchodů a zároveň se více zohlední příjmy důchodců z doby jejich aktivní činnosti, tedy částky, kterými na penze přispívali

Takzvaný Švédský model je založen na vizi pružného věku pro odchod do důchodu. Každý, kdo odpracuje stanovený minimální počet let, se může rozhodnout pro odchod na penzi. Systém bude založen na osobních účtech, takže umožní vypočítat penzí podle toho, kolik kdo do systému přispěl.

Zavedení tohoto modelu umožní aplikaci reformy postupně, bez velkých dodatečných nákladů. Zajistí to i plynulou transformaci bez vytváření velkých rozdílů mezi důchody přiznanými v různých údobích. Podle Roučka se model zároveň vyznačuje vysokou informační náročností na správce, například s nutností zpracovávání individuálních účtů.

Nezbytným předpokladem nastartování změn v důchodovém systému je podle ministerstva práce a sociálních věcí vytvoření veřejnoprávní sociální pojišťovny. Podle ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly by se i v příštích letech měly důchody pohybovat mezi 55 a 60 procenty průměrné čisté mzdy.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme