Vláda schválila návrh rozpočtu s deficitem 91 miliardy korun

Vláda na pondělním mimořádném zasedání schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 91,3 miliardy korun. Schodek je nižší, než původní návrh ministra financí Vlastimila Tlustého ve výši 119 miliard korun, ale naopak vyšší než návrh předchozího kabinetu Jiřího Paroubka, který počítal s deficitem 88 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr financí s premiérem | Zdroj: ČTK

Ministr financí Vlastimil Tlustý upozornil na to, že minulá vláda Jiřího Paroubka zanechala návrh rozpočtu s nekrytými 30 miliardami ve Fondu národního majetku. Kabinet proto rozhodl, že souhlasí s privatizací části ČEZu s výnosem maximálně do výše 31 miliardy korun. "Přičemž smyslem tohoto prodeje je pokrytí deficitu účtu Fondu národního majetku. Z těchto prostředků budou financovány projekty výstavby infrastruktury jako jsou dálnice a projekty na odstraňování ekologických škod," uvedl Tlustý.

Výdaje návrhu rozpočtu jsou na příští rok naplánovány ve výši 1,058 bilionu korun a příjmy 966,7 miliardy korun. Premiér Mirek Topolánek řekl, že jeho vláda zdědila návrh rozpočtu s nesmyslnými či nereálnými výdaji a její upravená verze je maximum možného.

Vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok zvýšila o 1,5 miliardy korun výdaje na vědu a výzkum, jednu miliardu navíc přidala vysokým školám. Mirek Topolánek oznámil, že další čtyři miliardy korun půjdou na financování nového zákona o sociálních službách. Ministerstvo vnitra si polepší o 700 milionů a obrana o 539 milionů korun. Do zemědělství bude směřovat o 2,5 miliardy korun více, než se původně počítalo.

Naopak škrtat se bude v běžných výdajích ministerstev - vláda stopla stavbu nových administrativních budov, úřady budou na svůj běžný provoz utrácet stejně jako letos, navíc musí zmrazit čerpání z rezervních fondů. Tím se má ušetřit 6,4 miliardy korun, poznamenal Topolánek.

Vláda našla v rozpočtu peníze na prevenci pandemie chřipky i na modernizaci očkovacího kalendáře dětí. Jedna miliarda putuje na regionální programy ze strukturálních fondů EU, ministerstvo dopravy dostalo přidáno 1,2 miliardy korun na financování veřejné dopravy a výstavbu pražského metra. Polepšilo si i ministerstvo kultury, a to o 500 milionů korun.

"Je to realistický a poctivý rozpočet," soudí vicepremiér a ministr práce Petr Nečas. Ocenil, že se podařilo zajistit peníze na nový systém sociálních služeb, který má usnadnit život postiženým, seniorům či lidem v nouzi. Kritizoval přitom minulý kabinet Jiřího Paroubka, který podle něj při přípravě rozpočtu financování systému podcenil.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zopakoval, že ČSSD nesouhlasí s prodejem části akcií ČEZ, ale trvá na tom, že by se měla prodat část akcií firmy Letiště Praha. Pokud ODS na tento návrh nepřistoupí, ČSSD státní rozpočet nepodpoří. "Sociální demokracie nesouhlasí s prodejem 15procentního podílu státu v ČEZu, a to s ohledem na potenciální ztrátu vysokých dividend pro stát. Tento prodej je riskantní i ohledem na cenu akcií a kvalitu investora. ČSSD tedy navrhuje prodat 49 procent z podílu akcií České správy letišť," uvedl Paroubek.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme