Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 135 miliard

Nižší podpora stavebního spoření, pokles příspěvku na péči nebo méně peněz na platy státních zaměstnanců - to jsou kroky, kterými chce vláda snížit deficit našeho hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a ministr průmyslu Martin Kocourek na jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

Kabinet premiére Petra Nečase schválil rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 135 miliard korun. K jeho dodržení mají přispět nejen škrty, ale i vyšší příjmy státu.

Vláda tak podle premiéra odsouhlasila i takzvanou povodňovou daň. Slevy na dani u dětí ale neklesnou: „Snížení základní slevy na poplatníka o stokorunu bylo přijato pouze na rok 2011 a zrovna tak se vláda nakonec rozhodla nesnižovat slevu na dani na dítě o 240 korun za rok,“ uvedl předseda vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Nečas vysvětlil změny u porodného

Vláda rozhodla také o změnách u porodného. Na to podle premiéra Petra Nečase dosáhnou jen matky s nízkými příjmy tak, jak ministerstvo financí navrhovalo. Změnit by se měl i rodičovský příspěvek:

„Ta úprava spočívá v tom, že 4letá varianta ve svém celkovém objemu bude rovnocenná 2leté variantě. To znamená: celková vyplacená částka bude odpovídat 2leté variantě. Samozřejmě zpřísnění vyplácení porodného - prostě to, co bylo avizováno v koaliční smlouvě a ve vládním prohlášení,“ připomněl Nečas.

Stavební spoření s menší podporou

Státní podpora stavebního spoření by měla klesnout. Vláda chce, aby jeho podpora v příštím roce klesla o polovinu. Počítá proto s padesátiprocentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena přímo snížením státní podpory. Podpora klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

Návrh státního rozpočtu, který například mění podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, snižuje objem peněz pro státní zaměstnance nebo zdaní důchody, které jsou vyšší než trojnásobek průměrného platu. Nově bude daň ze své mzdy platit i prezident.

Bez škrtů jen věda a výzkum

Jedinou kapitolou, kde vláda peníze neškrtala, je věda a výzkum. Podle ministra dopravy Víta Bárty se sice objem prostředků na mzdy státních zaměstnanců sníží o deset procent, u některých oborů ale ministři vyjednali kompromisy.

„Já myslím, že se můžeme pochlubit tím, že snižujeme schodek, a přesto platy učitelů rostou, přesto na ministerstvu vnitra je obhájeno to, že se nedaní odchodné, že díky celkovým odměnám na policii celkový pokles platů policistů není 10, ale reálně nějakých 6 procent,“ uvedl Bárta.

Na řadě je Sněmovna

Podle ministra financí Miroslava Kalouska teď vláda návrh státního rozpočtu pošle do Sněmovny. Ta ho musí projednat do konce roku. „Máme teď 8 dní na dopracování, abychom ho podle zákona do 30 září předložili Poslanecké sněmovně,“ připomněl Kalousek. Zástupci koaličních stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v Poslanecké sněmovně nemají s dosud avizovanými záměry svých ministrů zásadní problém.

Poslanci za sociální demokracii a KSČM jsou naopak připraveni vládní návrh státního rozpočtu podrobit opoziční kritice.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme