Vláda schválila prodej Telecomu španělské Telefónice

Český Telecom putuje do rukou Španělů. Vláda schválila prodej jeho 51 procent akcií společnosti Telefónika. Španělská firma za státní podíl v Telecomu nabídla skoro 83 miliardy korun. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky byla rozhodujícím kritériem právě cena. Vláda rozhodla jednomyslně - všech 18 členů kabinetu hlasovalo pro prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého telecomu | Foto: Jan Rosenauer

"Nabídka je platná 45 dnů od jejího předložení, čili v tomto horizontu nepochybně bude uzavřena smlouva, to znamená po dnešním jednání vlády již nic nebrání tomu, aby smlouva byla uzavřena," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Po podpisu by měla obchod schválit ještě Evropská komise, předpokládá se, že transakce by měla být ukončena v polovině letošního roku. Částka téměř 83 miliardy korun předčila očekávání analytiků. Ti počítali, že se částky za 51 procent akcií budou pohybovat kolem 70 miliard.

Při prodeji Telecomu nechtěla vládě házet klacky pod nohy ani opoziční ODS, jak řekl místopředseda strany Petr Pečas. "Co považujeme za důležité, je, aby ty prostředky nebyly utraceny, aby nebyly utraceny v nějakém předvolebním zápase nakupováním voličů. Ty prostředky by měly být uschovány pro důchodovou reformu na zvláštní účet."

Podle ministra Sobotky část peněz na penzijní reformu možná půjde. "Já bych nevylučoval, že část těchto finančních prostředků může být na základě rozhodnutí vlády rezervována pro účel penzijní reformy." Kolik peněz by to mělo být, ale neuvedl.

Jisté je, že 25 miliard z privatizace Telecomu dostane Fond dopravy, část peněz půjde také do Fondu bydlení. Peníze se použijí i na odstraňování ekologických škod a na úhradu ztrát Konsolidační agentury.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme