Vláda schválila rozpočet s nižším schodkem

Příští rok by měla naše státní pokladna hospodařit se schodkem 74,4 miliardy korun. Návrh rozpočtu dnes jednomyslně schválila vláda Jiřího Paroubka. Deficit je o dvě miliardy korun nižší, než uváděl původní návrh. Kabinet počítá s příjmy 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun. O státním rozpočtu ještě bude rozhodovat parlament.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Výdaje oproti původnímu návrhu vzrostou o 14,2 miliardy korun a příjmy o 16,2 miliardy korun. Bližší podrobnosti o rozpočtu vláda zřejmě oznámí na odpolední tiskové konferenci.

Schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 procenta HDP. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česko dohodlo s Evropskou unií a který má zemi přiblížit k přijetí společné evropské měny.

Vláda se dnes rovněž s odboráři shodla, že navýší platy státních zaměstnanců o 4,5 procenta. Podle ministerstva financí nebude vyšší růst mezd znamenat prohloubení schodku státního rozpočtu. Schválený deficit pro letošní rok je 83,6 miliardy korun.

Poslanci opoziční KSČM ještě svůj postoj k předloze zváží až po důkladném prostudování navrženého rámce. Stejně bude postupovat i nejsilnější opoziční strana ODS. Předseda jejích poslanců Vlastimil Tlustý už ale naznačuje, že k vládnímu návrhu příliš důvěry nemají a pravděpodobně ho ve sněmovně ani nepodpoří.

"Informace, které už se objevily přes média v podobě nadhodnocených příjmů, kdy vláda v uvozovkách získává dodatečné zdroje tím, že odhaduje větší růst, větší příjmy, to jsou metody nekorektní. Je evidentní, že vláda dělá všechno pro to, aby rozpočet dobře vypadal, ale špatně dopadl," řekl Tlustý.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme