Vláda schválila smlouvu s automobilkou Hyundai

Vláda schválila investiční smlouvu s jihokorejskou automobilkou Hyundai, která chce v Nošovicích v Moravskoslezském kraji investovat do nové továrny až 31 miliard korun. Už minulý týden ji odsouhlasilo zastupitelstvo kraje a po české vládě ji musí ještě schválit také představenstvo zmíněné společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová studie areálu automobilky

Smlouvu s Hyundai by pak měl v polovině měsíce v Soulu podepsat ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Jak řekl Radiožurnálu, je sepsána tak, aby Korejci nevyužili pouze výhodných investičních pobídek a po vyčerpání všech výhod z Česka odešli.

"Smlouva obsahuje pojistky - minimálně 10 let tu musí být, jinak by samozřejmě platil velké peníze. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o nejmodernější automobilku, která bude postavená v Evropě. To znamená, že i záměrem společnosti Hyundai je pohybovat se na tom velkém 450milionovém evropském trhu," uvedl Urban.

Automobilka Hyundai by mohla v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu dotaci přes 2 miliardy korun. Další 2 a půl miliardy by měla dostat ze státního rozpočtu na investiční pobídky formou hmotné podpory vytváření pracovních míst a hmotné podpory rekvalifikace zaměstnanců. Stát jí také poskytne slevu na dani v odhadované výši přes 1 miliardu. 10,5 miliardy korun bude stát kvůli automobilce investovat do stavby a modernizace dopravní sítě v okolí Nošovic.

Jak by se to České republice mělo vrátit, popsal ministr Urban: "Dojde kumulativně k růstu hrubého domácího produktu o 2,5 procentního bodu, zvýšení přebytku zahraničního obchodu ve výši 50 miliard korun ročně."

Hyundai se ve smlouvě o výstavbě továrny v Nošovicích nezaváže k minimální výši investice. Podle vládní agentury CzechInvest to ale není nutné, protože systém investičních pobídek bude jihokorejskou společnost motivovat k co největší investici.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme