Vláda souhlasí s plánem restrukturalizace ocelářství

Vláda přijala plán restrukturalizace českého ocelářství. Jeho součástí bude zahájení exkluzivních jednání s ocelářskou firmou ISPAT International o vstupu do Nové Huti. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka zahrnuje plán pokračováním financování firmy Vítkovice Steel přes společnost Osinek, dceřinou firmu Fondu národního majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fluidní kotel | Foto: Jan Rosenauer

Ta by měla být kapitálově vybavena tak, aby mohla reagovat i na nedostatek kapitálu v Nové Huti. Rusnok. "Tato firma je velmi nadějným strategickým partnerem Nové huti," připomněl Rusnok a poznamenal, že od prodeje nečeká horentní příjmy, ale zachování životaschopné hutnické výroby v ostravském regionu. Ostatní zájemci podle něj byli pouze v rovině spekulací. Podle Rusnoka nejde o alternativní plán, ale naplnění dříve schváleného plánu v nových právních podmínkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Rusnok o ocelářství

Nové znění plánu restrukturalizace bylo připravováno o tomto víkendu, kdy probíhaly i konzultace s odboráři. "Odboráři nemají problém s tímto plánem, naopak vítají postup s rychlým výběrem zahraničního partnera," informoval ministr. Kvůli novému plánu restrukturalizace českého ocelářství vyhlásili nedávno odboráři Nové huti a Vysokých pecí Ostrava stávkovou pohotovost a vyhlásili protestní akce.

Ispat International N.V. je holdingová společnost, registrovaná v Nizozemí, která zastřešuje produkci oceli ve svých dceřiných společnostech v sedmi zemích Evropy a Ameriky. Nizozemská společnost je členem ocelářského koncernu LNM Group, který je čtvrtý největší producent oceli na světě.

Vláda také souhlasí se změnou Ústavy v zájmu zjednodušení přepravy cizích vojsk přes území státu. Doposud totiž musel kabinet například schvalovat přelet každého letadla zvlášť a vyžadovat k tomu souhlas parlamentu. Po změně Ústavy by mohla o více přeletech rozhodnout vláda najednou a parlamentu by dvakrát za rok předložila zprávu.

Smlouva mezi Českou republikou a britsko-švédským konsorciem BAe Systems/SAAB o nákupu 24 stíhaček Gripen by měla být uzavřena v dubnu. Premiér Miloš k tomu dodal, že dohoda by měla být předložena parlamentu v rámci třetího čtení návrhu zákona o úvěru na nákup stíhaček.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme