Vláda souhlasí s tím, aby daň z DMS odešla do Asie

Vláda souhlasila s návrhem, aby se daň, kterou stát vybere z dárcovských sms, použila na humanitární pomoc postiženým oblastem Asie. Kvůli zdanění dárcovských SMS se s vedením ministerstva financí sešli zástupci mobilních operátorů. Podle ministerstva financí by operátoři mohli odlišit dárcovské textové zprávy od ostatních a vykazovat je jako finanční dar, který se nemusí zdanit. Operátoři ale tvrdí, že legislativa neumožňuje jiné řešení, než daň z charitativních SMS zpráv odvést. Vláda proto slíbila, že vybrané daně rozdělí na účty, kam peníze směřovaly. Operátoři zároveň oznámili, že v rámci projektu nebude nadále zpoplatněna tzv. iniciační sms. Za tu dosud zákazníci platili podle jejich běžného tarifu. Od středy od 8:00 hodin bude zdarma. Prostřednictvím svých mobilních telefonů věnovali Češi jihovýchodní Asii postižené ničivým zemětřesením už téměř 20 milionů korun. Celkem poslali obyvatelé České republiky více než 56 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Velká část finančních darů přišla na konta humanitárních organizací prostřednictvím dárcovských SMS. V této souvislosti se ovšem objevila otázka, zda se stát chová mravně, když z dárcovských zpráv vybírá daně.

Při zaslání dárcovské zprávy nejdřív odešleme SMS zpoplatněnou běžným tarifem mobilního operátora, tedy za cenu v rozmezí zhruba od jedné do tří korun. Pak dostaneme zprávu, že z našeho účtu u operátora bylo odečteno 35 korun a 70 haléřů. Z této částky se na charitu dostane ve skutečnosti jen 27 korun. 19 procent si stát strhne jako daň z přidané hodnoty. A o tři koruny se dělí zřizovatel služby - tedy Fórum dárců s Asociací provozovatelů mobilních sítí a servisní firmou ATS.

SMS sbírku na pomoc Asii si zaregistrovala nadace Adra. Ta zatím pomocí smsek vybrala téměř 19 milionů korun. V podstatě každou vteřinu přichází jedna zpráva. A dalších 9 milionů jí přišlo na účet. Předseda správní rady nadace Vítěslav Vurst říká, že jde o historický pokus, který nemá v Evropě obdoby a zdanění zpráv je logické, protože dani podléhá každá služba operátora. Nicméně poté, co čeští občané projevili tak ohromný zájem, je podle Vursta čas na změny. "Já bych neřekl, že to je špatné. Je to normální a hledá se cesta, aby to bylo lepší."

Naopak Nadace Člověk v tísni, která už vybrala více než 20 milionů korun, o používání dárcovských esemesek neuvažuje, protože nepovažuje za správné, aby si z nich stát strhával daně. Vysvětlil Jan Mrkvička, který sbírku pro Asii koordinuje. "Když odvádí dárce prostřeky na sbírková konta, tato částka se samozřejmě nedaní. Přišlo nám zbytečné a ne úplně správně, že v režimu dárcovských esemesek se odvádí 19 procent DPH. Na druhou stranu je možná dobře, že se to téma otevřelo, a že se třeba podaří najít nějaké řešení, aby se DPH z esemesek neodvádělo."

Ani Česká katolická charita, která zatím vybrala na pomoc Asii více než 8 milionů korun, nepoužívá dárcovské esemesky. To, že z nich jde téměř 9 korun na jiné než humanitární účely, považuje generální sekretář České katolické charity Jindřich Suchánek za nemorální. "Bezpochyby to není správné. O věcech etických je třeba diskutovat, ale myslím, že by se stát neměl živit na humanitárních katastrofách. Jakékoli zdanění darů pro zdravotně postižené nebo pro lidi, kteří trpí následky, je nesprávné. Také se mi nezdá nejlepší, když operátor bere 3 koruny, což je málo peněz, ale je to 10 procent. My když děláme sbírku, tak nám stát určuje 5 procent. Nesmíme vzít na režijní náklady víc než 5 procent a obchodník může 10, to je rozhodně nemorální."

Eurotel se svého podílu vzdal a služby de facto dotuje. Oskar všechny prostředky, které vybere z dárcovských esemesek na pomoc Asii, věnuje postiženým v této oblasti. T-Mobile věnuje 3 miliony korun. Jeho mluvčí Jiří Hájek ale přece jen upozorňuje, že vybírat za služby není nemorální. "S provozem DMS máme spojené náklady, proto dochází ke krytí nákladů. Je to úplně stejné jako vznikají náklady, pokud někdo posílá poštovnou poukázkou či převodem z bankovního účtu."

Vláda po dnešním jednání navíc oznámila, že peníze, které ministerstvo financí vybere na dárcovských esemeskách, si stát nenechá. Podle premiéra Stanislava Grosse nechce vláda vydělávat na humanitární pomoci, kterou lidé dávají zemím jihovýchodní Asie postiženým přírodní katastrofou. Za každou textovou zprávu, která je finančním darem, musí mobilní operátoři odvést 5 korun 70 do státní pokladny jako daň z přidané hodnoty. Vybraná daň, jak zdůraznil premiér Gross, půjde na humanitární účely. "Vláda konstatuje, že těm organizacím, které tyto sbírky prostřednictvím SMS zpráv realizují, v plné výši odvod na daň z přidané hodnoty nahradí na konta, na která jsou směřovány peníze. Bude tedy záležet na výši prostředků, které budou na jednotlivá konta vybrány."

Podle Pavlíny Kalousové z Fóra dárců je sice dobré, že vláda rozhodla, že vybranou DPH rozdělí humanitárním organizacím, ale je třeba, aby stát postupoval systematicky a peníze vracel i u jiných dobročinných projektů. "Co je ale také důležité, a to bych byla ráda, aby nezapadlo, že vláda se zavázala, že bude hledat systémové řešení, aby i podobné sbírky na veřejně prospěšné účely měly stejný režim. V tom případě se tento režim bude týkat všech sbírek, které se prostřednictvím SMS zpráv realizují."

Sobotka také navrhoval, že operátoři by mohli odlišit dárcovské textové zprávy od ostatních a vykazovat je jako finanční dar, který se nemusí zdanit. Firmy ale tvrdí, že legislativa neumožňuje jiné řešení než daň z charitativních SMS zpráv odvést. Rozpoznat dárcovské SMS od ostatních je také technicky nemožné.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme