ČT: Vláda vylepšila schodek státního rozpočtu penězi z privatizačního účtu. Převedla z něj 18 miliard

Vláda vylepšila bilanci státního rozpočtu převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu, uvedla v neděli Česká televize. Schodek rozpočtu tím ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun, zatímco bez rozpuštění peněz z privatizačního účtu by byl téměř 28 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 17:28 14. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opoziční ODS vyzvala vládu, aby představila plán, jak zabránit vysokému schodku rozpočtu v letošním roce.

Škrtat plošně je jednodušší než lidem říct, že něco nebude, tvrdí Jan Pavel z Národní rozpočtové rady

Číst článek

„Pokud to do konce dubna vláda nepředloží, tak budeme iniciovat nejenom jednání rozpočtového výboru, ale i mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny,“ řekl České televizi předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který je členem sněmovního rozpočtového výboru.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec v reakci na informaci České televize uvedl, že možnost převádět prostředky z výnosů privatizace do státního rozpočtu byla uzákoněna již od roku 2012. „Každoročně tak bylo do rozpočtu převáděno průměrně 10 miliard korun, a to při zachování bezpečného zůstatku na krytí privatizačních výdajů, zejména ekologie,“ sdělil Žurovec.

V roce 2007 podle mluvčího ministerstva investovala vláda z tohoto účtu do oblastí nesouvisejících s privatizací 21 miliard korun, o rok později téměř 34 miliard. „Žádné rozpouštění prostředků ani hledání nových zdrojů se rozhodně nekoná,“ dodal Žurovec.

K přesunu peněz z privatizačního účtu do rozpočtu došlo letos nezvykle brzy, upozornil však hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. „Obvykle totiž k přesunu prostředků dochází ve druhé polovině roku, v měsících září až listopadu,“ objasnil.

V letech 2012 až 2018 činil objem převedených prostředků podle Kovandy v průměru 8,6 miliardy korun ročně. Letošní převod je tedy více než dvojnásobkem průměrné hodnoty.

„Je ovšem třeba říci, že v loňském roce k převodu mezi privatizačním účtem a státním rozpočtem nedošlo,“ řekl dále Kovanda. Dodal, že letošní nadprůměrnou částku tak lze chápat jako kompenzaci za loňský rok, a to včetně jejího načasování.

Ministerstvo financí by podle Kovandy mělo lépe vysvětlit své kroky. „Aby rozptýlilo možné obavy, že se při průběžném plnění letošního rozpočtu ocitá kvůli slabšímu než předpokládanému výkonu ekonomiky pod tlakem, a musí si tak pomáhat ne zcela standardním způsobem,“ vysvětlil ekonom.

Fond privatizace 

Novela zákona, která umožňuje vládě využít ve státním rozpočtu peníze z takzvaného Fondu privatizace, platí od začátku letošního roku. Využití peněz není omezeno konkrétním účelem, vláda je může nasměrovat podle svých priorit.

Fond privatizace fakticky tvoří zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společností ČEZ nebo Českého aeroholdingu.

Žádný kompromis. Maláčová chce prosadit svůj původní návrh na zvýšení rodičovské pro všechny

Číst článek

Schodek státního rozpočtu ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun z únorových 19,9 miliardy korun. Loni v březnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 16,3 miliardy korun.

Meziroční srovnání je podle ministerstva financí ovlivněno mimo jiné faktem, že v prvním čtvrtletí loni získal rozpočet mimořádně 20 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013.

Průzkum

Vzhledem k vyššímu deficitu státního rozpočtu v lednu a únoru, než se očekávalo, se tři čtvrtiny obyvatel přiklánějí k názoru, že by proto vláda měla hledat úspory, uvedla Česká televize na základě průzkumu agentury Kantar CZ na reprezentativním vzorku 1 200 respondentů.

Absolutní většina lidí by snížila počet státních úředníků. Někteří jsou proti zvýšení rodičovského příspěvku nebo pro zrušení slev na jízdném. Část lidí podporuje i růst příjmů rozpočtu, nejčastěji zvýšením daně na alkohol a tabákové výrobky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme