Vláda: Většině Čechů se sníží daně

Velká většina Čechů by měla od příštího roku ušetřit na daních. Počítá s tím návrh ministra financí Bohuslava Sobotky, který schválila vláda. Snížení daní bude výhodné pro lidi s příjmem do 30 tisíc korun měsíčně. Roční úspora se bude pohybovat kolem tří až čtyř tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

daňové přiznání

daňové přiznání | Foto: Jan Rosenauer

Ministr financí Sobotka chce snížením daní konkurovat návrhu rovné daně ve výši 15 procent, kterou prosazuje opoziční ODS.

"Jedná se o nejvýznamnější snížení daně z příjmu za posledních deset let. Je to opatření, které se pozitivně dotkne devadesáti procent obyvatel České republiky, tedy těch, kteří platí daň z příjmu, ať už jako zaměstnanci, nebo jako podnikatelé," uvedl Sobotka po jednání vlády.

Nejnižší sazba daně z příjmu se má snížit ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší roční příjem, který bude touto sazbou zdaňován. Zatímco dosud stát takto zdaňoval příjmy do 109.200 Kč ročně, nově by to mělo být do 121.200 Kč ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit jako dosud pro příjmy od 121.200 do 218.400 Kč.

Lidé s platem do 20 tisíc korun měsíčně tak ušetří přes 4000 korun za rok. Ještě při platu kolem 30.000 korun by měla roční úspora činit téměř tři tisícovky. U vyšších mezd však již roční úspora činí jen několik set korun.

Všechny odečitatelné položky ze základu daně se zároveň nahradí slevou na dani. Univerzální odečet ve výši 38.040 Kč by měla vystřídat sleva 7200 Kč z daně samotné. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.

Firmy navíc budou moci lidem nově hradit cestování do práce a náklady si pak odečíst z daní. Stejnou pomoc by stát mohl poskytnout na přechodné ubytování přespolních pracovníků. Návrh prosadil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle něj tvoří náklady na dopravu do zaměstnání v průměru deset procent rodinného rozpočtu.

Drobní živnostníci se zase mohou těšit na výdajové paušály ve výši 50 procent. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, nově by pro výpočet daně stačily celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň.

Změnami stát ročně přijde o deset až 15 miliard korun. Výpadek příjmů prý nahradí vyšší ekonomický růst a předchozí zvyšování DPH a spotřebních daní. Aby novela zákona o dani z příjmu začala platit, musí ji ještě schválit poslanci a senátoři a podepsat prezident republiky.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme