Vláda: Zdravotníci se dočkají vyšších platů, řidiči kamiónů mýtného

Vláda ve středu rozhodla o několika ekonomických tématech. Od 1. září se na vyšší platy mohou těšit pracovníci ve zdravotnictví. Platové tarify se zvednou o 8 procent. Zdravotní pojišťovny tak navíc vyplatí přes 650 miliónů korun. Přes 5 miliard korun ročně by mělo do státní pokladny přinést zavedení mýtného pro vozidla nad 12 tun. Příslušný zákon ale ještě čeká projednávání v Parlamentu a podpis prezidenta republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Zdravotníci se mohou těšit na vyšší platy. Lékaři, sestry a další personál v tomto veřejném sektoru by měli dostat přidáno od 1. září. Vláda odsouhlasila zvýšení jejich platových tarifů o osm procent. Zdravotní pojišťovny budou muset na platy vydat do konce roku o 656 milionů korun víc, příští rok pak o 2 miliardy.

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek, pro 93 tisíc zdravotníků je to dobrá zpráva. "Je to ale dobrá zpráva i pro všechny občany České republiky, protože mají předsedu vlády, který je chlap a který dodržuje slovo. Já jsem velmi rád, že se nám to podařilo. Tím ´nám´ myslím Lékařskému odborovému klubu a České lékařské komoře."

Mýtné pro kamiony je na spadnutí

Zavedení mýtného v České republice brání už jen souhlas Parlamentu a podpis prezidenta republiky. Vláda rozhodla, že platit budou kamiony nad 12 tun, stejně jako v Německu. Kabinet původně chtěl mýtné od všech vozů nad 7,5 tuny. Uvažovalo se také o zpoplatnění všech nákladních aut nad 3,5 tuny jako v Rakousku.

"To je vlastně poslední materiál, který vláda teď posílá do Sněmovny a Senátu. Tím jsou vytvořeny veškeré podmínky pro zavedení tohoto systému v ostrém startu od 1. 1. 2007," řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Výběr mýtného u kamionů nad 12 tun by měl státu vynést pět miliard korun ročně.

Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme