Vláda zváží prodej zbrojovky Aero Vodochody

Vláda na svém posledním zasedání před prázdninami rozhodne o budoucnosti zbrojovky Aero Vodochody. Strategického partnera přitom bude stát hledat už podruhé. Loni na podzim skončilo partnerství s americkým Boeingem a stát převzal firmu zpět. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny. Převzal ale dluhy podniku - přes devět miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký bitevník L-159

Lehký bitevník L-159 | Foto: Jan Kouba

Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana by dnes kabinet měl posoudit vyhlášení výběrového řízení na prodej téměř stoprocentního státního podílu.

"Bude vyhlášeno dvoukolové výběrové řízení, v prvním kole bude rozhodovat podnikatelský záměr a doklad o zkušenosti a schopnostech rozvíjet Aero včetně vojenské výroby, ve druhém kole se teprve porovnají investoři prostřednictvím ceny," uvedl Urban. Stát podle něj eviduje mezi pěti až deseti zájemci.

Stát bude prodávat jak majetkový podíl, tak pohledávky za vodochodskou firmou. S prodejem celé firmy ale podle televize Prima nesouhlasí ministerstvo obrany. To chce z obchodu vyčlenit jeho vojenskou část. Armáda se obává, že by s ní nový majitel nemusel spolupracovat při opravách a údržbě bitevníků L-159.

Aero Vodochody zaměstnává zhruba 1600 lidí. Za poslední čtyři roky firma vydělala zhruba dvě miliardy, ztráty z minulých období ale ke konci minulého roku dosáhly osm miliard korun. Minulý týden ve vedení firmy nahradil dosavadního prezidenta Antonína Jakubšeho předseda představenstva Petr Klimeš.

Firma provádí generální opravy letadel L-39 a L-59, poskytuje služby armádě na programu letounů L-159 a spolupracuje například na projektu dodávek vrtulníků Sikorsky. Obchodní příležitosti firma očekává od civilního programu, kde čeká na certifikaci letounu Ae270. Firma také zvažuje nabídnout vybraným zahraničním subjektům licence na výrobu letadla L-159.

Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme