Vládní reformu kritizovala ČSSD i poslanec ODS Tlustý

Vládní reforma veřejných financí dnes podstoupila dvojí zkoušku ohněm. Kritizovali jí nejdřív sociální demokraté, když přestavili svůj materiál s názvem Cesta růstu životní úrovně. Se svým plánem pak za spolustraníky z ODS přišel bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Chce sjednotit daň z příjmu pro fyzické i právnické osoby, snížit vyšší sazbu DPH a celkově zjednodušit daňový systém. Už dřív řekl, že pokud reforma nebude reflektovat jeho připomínky, ruku pro ni nezvedne, a s ním i několik dalších koaličních poslanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý ve studiu Českého rozhlasu

Vlastimil Tlustý ve studiu Českého rozhlasu | Foto: Marián Vojtek

Vlastimil Tlustý přednesl své představy o reformách a současně hlavní výhrady k vládním záměrům na setkání občanských demokratů na pražském Žofíně. Tvrdí, že koaliční balík změn je jen nepovedeným torzem reformy.

Exministr financí si přeje, aby byla pro fyzické i právnické osoby zavedena jednotná sazba, a to ve výši 12 procent. Základ daně by se podle něj vypočítával z hrubého příjmu jako v současnosti, ne z takzvané superhrubé mzdy, jak zamýšlí koaliční kabinet Mirka Topolánka.

Podle Tlustého je jeho nová předloha o dani z příjmu kratší asi o jednu čtvrtinu než současný zákon. Řekl, že v zákoně bude méně výjimek - asi deset procent proti současnému stavu. Podle něj to povede mimo jiné k menšímu počtu daňových úniků, tím se vyrovná výpadek příjmů způsobený snížením daní.

Střední příjmovou vrstvu podle Tlustého podpoří především zachování současného základu pro daň. Růst ekonomiky zase zajistí zjednodušení daňové soustavy, dále tomu pomůže nízká daň z příjmu pro podniky. Domnívá se také, že by vládní návrh na zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devět procent měl být částečně kompenzován snížením horní devatenáctiprocentní sazby, a to na 17 procent.

Ve vysílání Radiožurnálu Tlustý zopakoval, že přijetí jeho návrhů bude hrát roli v tom, zda vládní reformu ve sněmovně podpoří. "Nemohu přijmout zničení ekonomického programu jednou provždy, jako to dělá vládní batoh," řekl. Tlustého postoj k reformě bude důležitý i pro další váhající poslance ODS, jejichž hlasy křehká koalice nutně potřebuje.

Topolánek: Tlustého návrh neodráží realitu

Premiér Mirek Topolánek na Tlustého prezentaci reagoval poznámkou, že ne všechny jeho argumenty byly korektní a přesné, protože řadu věcí, které Tlustému chybí, vláda chystá pro další etapy reformy. Vláda je teď prý v první třetině a musí brát v úvahu jak hlasy lidovců a zelených, tak bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří uzavřeli s vládou dohodu o toleranci.

"Přání v tomto smyslu na daleko radikálnější reformy a více odéesácky střižené reformy je v kontextu politické situace směšné," řekl Topolánek. Je ale připraven diskutovat o některých Tlustého námětech, například o daňových úlevách a odpočitatelných položkách. Vláda podle něj konkrétní návrhy daňových a sociálních zákonů projedná zřejmě 16. května, nejpozději 24. května je předloží do sněmovny.

Cílem vládní reformy je snížit dluhy státní pokladny. Kabinet navrhuje například zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu fyzických osob. Vypočítávala by se ze "superhrubé" mzdy, tedy z částky před odečtením 35 procent na odvody na sociální a zdravotní pojištění. Podnikům by daň měla klesnout postupně z 24 na 19 procent. Snížená pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty, která platí u potravin, léků či některých služeb, by se měla zvednout na devět procent.

ČSSD místo balíku změn navrhuje "permanentní reformu"

Sociální demokracie místo balíku reformních změn navrhuje "permanentní reformu". Hospodářského růstu a snížení schodků rozpočtu chce dosáhnout aktualizací své politiky. Žádné zásadní změny v daňovém systému, s nimiž kabinet počítá, neplánují. Jejich návrh podle místopředsedy strany Bohuslava Sobotky počítá se snížením daně z příjmu až ve druhé části případné reformy.

"V letech 2007 a 2008 definujeme jako hlavní a v zásadě jedinou prioritu rozpočtové politiky snižování rozpočtového deficitu. Navrhujeme proto toto období pozastavit další snižování daňových sazeb," řekl Sobotka. Vládní reforma by podle něj znamenala výpadek příjmů rozpočtu ve výši desítek miliard korun. "Kombinace snižování deficitu a daní nemůže být úspěšná," podotkl místopředseda ČSSD.

U daně z příjmu firem by se sazba podle představ ČSSD do roku 2010 měnit neměla. Sociální demokraté také odmítají zvýšení nižší sazby DPH z pěti na devět procent. "Náš návrh neomezí takovým způsobem jako ten vládní spotřebu domácností a povede k rychlejšímu hospodářskému růstu," tvrdí Sobotka. Budoucí snížení daní fyzických osob by dorovnala ČSSD výnosem z ekologické daně.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme