Vlády evropských zemí masivně podporují bankovní sektor

Evropské vlády nalijí do bankovního sektoru stovky miliard eur. Kapitálové trhy to berou jako dobrou zprávu a po pátečním propadu dnes akcie zažily prudký růst. Snahy o oživení pod taktovkou států ale mají své kritiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Evropské vlády dnes zveřejnily částky, které poskytnou na záchranu svých bankovních sektorů. Německá vláda schválila preventivní "záchranný balíček" na podporu bank v celkovém objemu až 500 miliard eur. Většina z této částky půjde na garance, část je určena na kapitalizaci bank.

Španělsko na tyto účely vyčlení 100 miliard eur. Francouzská vláda podpoří bankovní sektor částkou 320 miliard eur. A k mohutné intervenci přistoupila také britská vláda. Ministr financí Gordn Brown to vysvětluje jako záruku stability v době nejistoty:

"Žádné bance na světě se tato globální bouře nevyhnula. Některé byly zasaženy více, jiné méně. V tomto čase nejistoty potřebujeme, aby britské banky byly schopné vést globální ekonomiku a byly stejně silné a prosperující jako banky kdekoliv jinde. Proto jsme se dohodli na závažné komerční investici, která nasměruje 37 miliard veřejných peněz do několika britských bank."

Ačkoli trhy na iniciativu vlád zareagovaly prudkým oživením a burzy většinou rostly, mnozí odborníci takové masivní zásahy států kritizují. Například David Marek, analytik Patria finance, na jedné straně oceňuje zastavení paniky. "Nicméně výrazné kapitálové injekce vlád do bankovního systému jsou porušováním pravidel Evropské unie o veřejné podpoře. Tudíž pak jsou znevýhodněny ty státy, které mají zdravý finanční sektor," uvedl Marek s tím, že ten proto nebude žádné injekce dostávat.

Nalité peníze podle ekonoma jen udrží bankovní sektor v chodu, neřeší ale příčiny krize. Podobný názor však mají i mnozí politici. Například prezident Václav Klaus dnes při návštěvě Polska varoval evropské politiky před masivními intervencemi.

"Já doufám, že převládne rozum v Bruselu. A že bruselští politici nebudou mít zájem pouze maximalizovat své efekty a předvádět, jak jsou připraveni řešit věci," uvedl český prezident.

Zvýšit důvěru investorů chtějí také centrální banky nejvýznamnějších ekonomik. Dnes nabídly bankám neomezený přísun dolarových úvěrů za pevné úrokové sazby.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme