Vnitropodniková korupce znamená pro firmu velkou ztrátu

Na základě metod Transparency International a OECD, byla vyvinuta nová metoda, která je návodem pro auditory ve firmách, jež trápí vnitropodniková korupce. Obsahuje přes 500 otázek, které jsou směřovány do dvanácti základních oblastí. Jedná se o detailní postup dotazování a zjišťování stavu ve firmě. Z toho se dá zjistit, jak si firma stojí a dá se také srovnávat. Jak mezi firmami, tak firma v různém časovém období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Boaz Yiftach

„Vnitropodniková korupce souvisí s různými podvody. Pod slovem korupce vnímáme většinou nějaké úplatky ve státním sektoru, ale ve skutečnosti to má souvislost s nestandardním chováním, které má za účel nějaké obohacení. A může být vnitropodniková, nebo směrem navenek,“ říká Tomáš Urban z auditorské firmy Det Norske Veritas.

„Vnitřní korupce pro firmu znamená ztráty. Když se podíváme na některé studie, ty nám říkají, že mezi firmami, které měří korupci, se celosvětově zvyšují ceny zhruba o sedm procent právě kvůli tomu, že dochází k podvodům a korupčnímu jednání,“ pokračuje Urban.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Rádiu Česko mluvili Tomáš Urban z auditorské firmy Det Norske Veritas a Jiří Knitl z Nadace Otakara Motejla

Pod vnitropodnikovou korupcí si podle něj můžeme představit například úplatky mezi subdodavatelem a dodavatelem, kdy firma, která dodává, navýší interně ceny. O rozdíl se pak firmy nějakým způsobem podělí. Může se jednat také o čistou korupci, když se kufřík s penězi donese zákazníkovi.

„Pro nás, Nadaci Otakara Motejla, je důležité, že se tím firmy začínají zabývat. A hlavně zabývat nahlas. Doposud se to řešilo vnitřně, v této chvíli přichází díky DNV instrument, který může navenek ukázat to, že ta firma se tím zabývá, že jí to trápí. Jednak kvůli tomu, aby eliminovala ztráty, a také proto, aby dala příklad ostatním,“ uvádí Jiří Knitl z Nadace Otakara Motejla, kterou před nedávnou dobou založila Nadace Open society fund.

„Mohlo by to být takovým signálem pro státní správu, jakým směrem by se mohla ubírat. Zamést si před vlastním prahem, přistoupit k auditu. Ukázat, že má vnitřní procesy zmapovány, umí se vypořádat s případným problémem, a ukázat tak daňovým poplatníkům, že bere vážně správu jejich daní,“ dodává Knitl.

Vladimír Kroc, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme