Voda příští rok zdraží až o 6 procent, nejvíce v severních Čechách

Některým domácnostem příští rok podraží voda. Mezi cenami vody jsou v současné době poměrně výrazné regionální rozdíly, proto odhady počítají pro rok 2013 s různou výší zdražení. Lidé si na severu Čech a Moravy připlatí téměř 6 procent, v Plzni to bude 5 procent a na Olomoucku bude cena vyšší o 3,8 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím každou kapku nemusíme počítat... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Severočeská vodárenská společnost ještě na jaře informovala o tom, že by cena jednoho kubíku vody mohla stoupnout až o 7,5 procenta.

Zdražení ale nakonec tak drastické nebude. Cena kubíku vody stoupne o 5,9 procenta, tedy o 4,30 koruny. Shodli se na tom akcionáři, tedy obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji.

Vodárny chtějí od odběratelů vybrat peníze, které měly původně dostat za modernizaci čističek odpadních vod od Evropské unie. Dotace ale nepřišly a zhruba 4 miliardy musí firma vybrat od obyvatel obou krajů.

„Podle vyjádření ministerstva životního prostředí se nám nepodařilo naplnit všechny podmínky, které s dotačním titulem souvisely. Nakonec jsme dostali tuto odpověď ­– nenaplnili jste, peníze nedostanete,“ říká ředitel investic a rozvoje Severočeské vodárenské společnosti David Votava.

Čtyřčlenná rodina tak při průměrné spotřebě 100 litrů na osobu, zaplatí za rok o zhruba 800 korun víc než doposud.

A nejen domácnosti, ale také například restaurace nemají ze zdražení vody radost. Mytí nádobí i vaření bude i pro ně od ledna dražší.

„Každé zdražení je pro nás zničující, ublíží nám celkové zdražení, které se na nás řítí – plyn, elektřina, voda, suroviny. Voda už je dneska tak strašně drahá, že je to pro nás velký náklad, spotřebujeme jí hodně,“ zlobí se majitel restaurace v Teplicích Jaroslav Hrabák.

Ke zdražení vody by ale došlo i v případě, že by Severočeská vodárenská společnost dotace na modernizace čističek odpadních vod dostala. Musí totiž vyměnit také tisíce kilometrů kanalizací a vodovodních řadů a to stojí rovněž miliardy korun.

Nárůst cen vody přesto nebude tak vysoký jako v předchozích letech. Spotřeba vody dlouhodobě klesá. Lidé stále více používají úsporné spotřebiče i vodovodní baterie. Díky moderním technologiím je nižší i spotřeba vody v průmyslu a zemědělství.

ČRo 1 - Radiožurnál, Jan Beneš, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme