Vodné a stočné podle odborů podraží až o 17 procent. Ministr Brabec výpočet zpochybňuje

Odboráři spolu s provozovateli kanalizační sítě chtějí, aby ministerstvo životního prostředí přepracovalo novelu zákona o vodách. Podle nich přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent. Novela by se měla projednat nejdřív na tripartitě, přeje si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ministr Brabec čísla odborů zpochybnil, nejsou pro ně podklady, řekl. Zopakoval, že bez shody v koalici je připraven záměr stáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, Bart

Vláda by se novelou, kterou chce ministerstvo životního prostředí více chránit podzemní zdroje vody, měla zabývat na svém příštím jednání. Ministerstvo plánuje zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé by měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

Podle odborů se ve skutečnosti zvedne cena více, protože se z poplatku například odvádí i daň z přidané hodnoty.

„Toto neohrožuje jen jednu skupinu, toto ohrožuje opravdu všechny, protože cenový nárůst se může projevit i prostřednictvím cen výrobků. To je věc, kterou samozřejmě bezprostředně nezohledníte. A my si myslíme, že by to mohlo ohrozit i postavení českých výrobců,“ uvedl Středula.

Vláda by podle něj měla přerušit projednávání novely zákona. Zatím je zasedání tripartity naplánované na 12. září. Podle Středuly by se tak novela zákona mohla operativně zařadit na jednání.

Povrchová dražší než podzemní

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že chce novelou postupně sjednotit výši poplatků za odběr podzemní a povrchové vody. Ta je teď dražší než vzácnější podzemní voda. Odboráři místo návrhu na zdražení poplatku za odběr vody podzemní navrhli naopak zlevnit povrchovou vodu.

Podle odborářů by novela zákona zvýšila poplatky pro pětičlennou rodinu až o 1700 korun ročně.

Vodné a stočné na začátku letošního roku v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Růst byl tak mírnější než loni, kdy se zdražovalo o dvě až 2,5 procenta. Důvodem byly hlavně investice. Za krychlový metr vody tak Češi platili přibližně 83 korun. Z toho 40 korun připadá na vodné, zbytek na stočné.

Jen v koaliční shodě

S návrhem ministerstva nesouhlasí ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO si naopak přeje, aby byla změna přijata v koaliční shodě, a je připraven dále jednat a návrh, který vychází z loňské vládní koncepce, i stáhnout. Chce ale vědět, čím hradit plány ve vodohospodářství.

Postoj ČSSD Brabec vnímá v souvislosti s blížícími se volbami. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka naopak zvýšení poplatků podpořil. Ministerstvo životního prostředí podle něj dělá sice nepopulární, ale logický krok, jenž směřuje k ochraně cenného zdroje.

Plán na trojnásobné zvýšení do roku 2022 ministr Brabec představil na jaře, přičemž podle něho jde o kompromis, neboť původně uvažoval o čtyřnásobném navýšení. Poplatky hradí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí. Brabec argumentuje i tím, že nyní za metr krychlový pitné vody odevzdávají vodárenské společnosti dvě koruny, ale odběratelé jim platí i dvacetinásobek.

Proti návrhu se postavily také Svaz měst a obcí a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme