Volby v Iráku neměly bezprostředně vliv na cenu ropy

Během voleb v Iráku zahynulo při útocích teroristů kolik desítek lidí. Přesto to voliče neodradilo, volby jsou podle prvních komentářů považovány za úspěch a další krok směrem ke stabilizaci Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování benzínu. (Ilustrační foto) | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Ta je předpokladem toho, aby země, která má třetí největší zásoby ropy na světě, dokázala plně této své výhody využít. Jak totiž v předvečer voleb připomněl americký velvyslanec Christopher Hill, Irák v tuto chvíli těží jen 2,4 milionu barelů ropy denně.

V případě postupné politické stabilizace by to přitom do deseti let mohl být až čtyřnásobek tohoto objemu. Barel ropy dnes po ránu při obchodování na asijských trzích zdražil o 50 centů na úroveň 82 dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad perspektivami těžby ropy v Iráku se zamslel na Rádiu Česko anylytik J. Tyleček

Jiří Tyleček, analytik společnosti X Trade Brokers ve Světě o osmé řekl, že volby bezprostředně na cenu vliv neměly. Jiné by to bylo, kdyby se situace vyhrotila, nebo se sezačalo diskutovat o právoplatnosti voleb.

"Střednědobý výhled je poněkud jiný, počítá se se zdvojnásobením těžby každé dva, tři roky," poznamenal Tyleček.

Současně připomněl členství Iráku v Opecu i to, že stabilita v zemi by vedla k stabilizaci a rozvoji ropné infrastruktury.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme