Volkswagen nečekaně přerušil rozhovory s Porsche o fúzi

Německá automobilka Volkswagen překvapivě přerušila námluvy s automobilkou Porsche. Jednání o vzájemné fúzi prý postrádají konstruktivní atmosféru, zaznělo totiž z odborové rady Volkswagenu. Nečekaný krok vzešel z iniciativy šéfa mocné odborové rady Volkswagenu Bernda Osterloha. Ten Porsche vyzval k tomu, aby si firma ujasnila, co vlastně chce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéry aut | Foto: Jan Říha

Výrobce sportovních vozů Porsche sužují vážné finanční problémy, kvůli kterým už sešlo z jeho plánovaného převzetí Volkswagenu. Leccos naznačuje, že obětí převzetí ze strany Volkswagenu se stane naopak Porsche. Spekuluje se o ceně 11 miliard eur.

Odbory stuttgartské automobilky mají pocit, že je spoluvlastník Porsche a zároveň jeden z nejmocnějších mužů Volkswagenu Ferdinand Piëch "zradil" a plánují na pondělí mohutnou demonstraci.

Podle informací serveru Spiegel.ONLINE se Porsche také zajímá o státní pomoc z programu spolkové vlády na podporu hospodářského růstu. Stejný krok zvažuje automobilka BMW.

Zvláštní program o celkové hodnotě 115 miliard eur pamatuje na společnosti ohrožené současnou krizí. Podle serveru Spiegel.ONLINE pošilhávají po státní půjčce jak Porsche tak BMW.

Porsche prý uvažuje o půjčce z takzvaného "Deutschlandfondu" v hodnotě jedné miliardy eur. Mluvčí firmy ale odmítá, že by společnost potřebovala záruky od státu nebo zemských vlád. Stejnou cestou se chce zřejmě vydat taky automobilka BMW.

Žádost o půlmiliardovou půjčku už podal řetězec obchodních domů Arcandor. "Spolu s dceřinými firmami Quelle a Karstadt máme v Německu 53.000 zaměstnanců a jak hospodářsky, tak i společensky celostátní význam," obhajuje nárok na půjčku šéf koncernu Karl-Gerhard Eick.

Konkurenční firmy Metro a Otto by ale případnou státní pomoc považovaly za zásah do hospodářské soutěže a vyzvaly německou spolkovou vládu k maximální opatrnosti.

Přečtěte si také:
Porsche nepohltí automobilku Volkswagen, v plánu je fúze obou koncernů
Volkswagen bude vyrábět nové rodinné auto v Bratislavě
Evropská komise stupňuje tlak na Německo kvůli zákonu o Volkswagenu
Porsche získá majoritní podíl ve Volkswagenu
Boj o moc ve Volkswagenu se dramatizuje; šéf Porsche měl být odposloucháván

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme