Volná místa a levné pivo. Francouzská ambasáda láká mladé na práci v Česku

Francouzská ambasáda v Praze spustila speciální internetové stránky s názvem „Czech emploi“. Zájemci o zaměstnání na nich najdou nejen pracovní nabídky, ale taky praktické informace jako třeba, kde najít ubytování nebo kolik v Česku stojí pivo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vlajka | Foto: Jacqueline Macou | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Matthieu Blouin v Česku našel jedno ze svých prvních stálých zaměstnání. Seznámil se tu i se svou manželkou, mají dvě děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovní příležitosti, nízká nezaměstnanost nebo třeba levné pivo. Francouzská ambasáda v Praze láká mladé Francouze, aby přijeli pracovat do Česka. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy.

„Bydlím v Česku už 14 let. Učím se česky, ale je to opravdu těžký,“ směje se Matthieu a dodává, že češtinu ve své práci nepotřebuje.

Pracuje totiž v mezinárodní společnosti v Praze. Od svých francouzských přátel ví, že ve Francii je podstatně těžší získat první pracovní zkušenosti.

„Ve Francii musíte mít diplom z prestižní školy. Je taky dobré mít za sebou několik neplacených stáží. Zatímco tady v Praze je skutečně velmi jednoduché získat práci a první zkušenosti, které se pak hodí do životopisu,“ říká pro Radiožurnál.

Podobný názor má i Francouzka Scarlett Bertrandová, která do Česka přijela před rokem. „Mám přátele, kteří mají skutečně problémy najít zaměstnání. Na druhou stranu znám i lidi, kteří dostali smlouvu ještě před ukončením studií.“

Přichází doba, kdy bychom měli hovořit o řízené migraci, říká slovenský premiér. Zemi chybí pracovníci

Číst článek

Francie patří mezi unijní země s nejvyšší nezaměstnaností. Bez práce tam je přes devět procent lidí, ještě vyšší procento je mezi mladými. Česko má naopak vůbec nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Právě toho chce využít francouzská ambasáda v Praze. Její nové stránky ale nemají pomáhat jen Francouzům. „Chceme pomoct i českým zaměstnavatelům překonat obtíže spojené s nedostatkem pracovní síly. Stránky můžou sloužit Francouzům, ale můžou zároveň pomoct i České republice,“ zdůrazňuje francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague.

To ostatně potvrzuje i Ladislav Minčič z české Hospodářské komory: „Největším rizikem a největší bariérou růstu, ale i stabilního rozvoje firem v České republice je právě nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Je to napříč všemi kvalifikacemi.“

Czech Emploi || Page d'accueil

Czech emploi a pour but de vous aider à trouver votre premier emploi en République tchèque et vous informe sur tous les aspects de votre expatriation grâce à l'expertise de l'Ambassade de France à Prague.

Na stránkách, které francouzská ambasáda spustila v květnu, je zhruba dvě stě pracovních nabídek, pro které není nutná znalost češtiny. Práci tam nabízejí české i mezinárodní firmy, které hledají třeba vědecké pracovníky nebo zaměstnance do call center a technických oborů. Projekt nových internetových stránek financují hlavně čeští partneři.

„Mezi naše sponzory patří například Brno a Jihomoravský kraj, kteří chtějí přilákat zaměstnance ze zahraničí,“ popisuje francouzský atašé pro vědu a vysoké školy Mathieu Wellhoff. Francouzská komunita v Česku za posledních pět let vzrostla o více než třetinu. Teď tu podle ambasády žije zhruba 5 tisíc Francouzů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme