Volno na svátky a Nový rok si vzala spolu s většinou lidí také česká ekonomika

K nezvykle dlouhému zimnímu spánku přivedly vánoční a novoroční svátky českou ekonomiku. Řada lidí totiž využila toho, že Štědrý den vyšel na pondělí, a pro zbytek pracovních dnů do prvního ledna roku 2013 si vzala dovolenou. Mnozí si dokonce užívají volna ještě dnes a do práce se vracejí až v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obchodních řetězcích v Česku začaly povánoční slevy a výprodeje | Zdroj: ČTK

Ekonomika po dnech volna stále ještě podřimuje, ale podle analytiků není třeba se obávat výrazných zpomalení.

S vánočními a novoročními svátky ekonomové každoročně počítají. Také letos předpokládají, že se většina lidí vrátí do práce příští pondělí.

Ekonomiku navíc podporují i lidé, kteří momentálně nepracují, protože utrácejí. Navíc si lidé nakoupili jídlo už dříve a pořizovali také vánoční dárky.

S nižšími tržbami v obchodech teď po svátcích je tedy nutné počítat, říká ekonom Home Credit Michal Kozub.

„Spousta obchodů v povánočním období má nižší tržby, protože spousta lidí je předzásobených, nakoupili si například oblečení, jídlo a podobně, a proto nemůžeme očekávat, že stejné tržby budou jak v prosinci, tak v lednu.“

Do obchodů nelákají zákazníky ani výprodeje

Nakupující příliš nepřilákají ani povánoční výprodeje. Ze všech možných slev zajímá klasického českého zákazníka většinou jen sleva na potraviny, jinak lidé moc výprodejům nedůvěřují.

„Slevám nevěřím. Stalo se mi, že jsem si musela koupit před Vánoci ledničku, po Vánocích jsem si šla potvrdit záruční list a zjistila jsem, že stejná lednička se slevou byla dražší než ta, co jsem si koupila,“ popisuje své zkušenosti jedna ze zákaznic.

Podobná situace jako nyní nastane i na přelomu letošního a následujícího roku. Pokud si někdo vezme dovolenou, tak si díky víkendům svátky prodlouží dokonce ještě o den, volno tedy bude mít 12 dnů.

Květa Moravcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme